Obezlere yüksek dozda antibiyotik tartışması

Standart "herkese aynı doz" uygulamasının obezlerde enfeksiyonu temizlemeye yetmeyebileceği ve bunun da mikropların direncinin artması riskini beraberinde getirebileceği öne sürüldü.

Haberler - Anadolu Ajansı 15.01.2010 - 18:27

Obezlere yüksek dozda antibiyotik tartışması

İngiliz basınındaki haberlerde, obezitenin giderek yayılması üzerine, aşırı kilolulara ağırlıkları ölçüsünde antibiyotik yazılması gerektiği belirtildi.

Yunanistan ve ABD'den bazı doktorlar, Lancet tıp dergisindeki makalelerinde, kilolu insanların sayısının artması göz önüne alındığında, tüm yetişkinler için standart dozun kullanılması uygulamasının modasının geçtiğini bildirdi.

Doktorlar, bir kişinin beden genişliği ve vücut yağları oranının, antibiyotiklerin vücutta yoğunlaşmasını etkileyerek şişmanlarda ilacın etkinliğini azaltabileceğini kaydetti. Bu durumda az gelen doz yüzünden enfeksiyonunun tam olarak temizlenmemesinin, mikrobun antibiyotiklere karşı direncinin artmasına yol açabileceği ileri sürüldü.

DOZ FİZİKSEL ÖZELLİKLERE GÖRE BELİRLENMELİ
Benzer biçimde, ortalamanın altında kilosu olanlar için standart dozun fazla gelebileceği ve bu hastaların da fazla ilaçtan kaynaklanan yan etkilere daha fazla maruz kalabileceği belirtildi. Doktorların hastaların bedenlerine göre ilaç yazmalarına yardım için, bu konuyla ilgili hesaplamaların yapılması gerektiği de belirtildi.

Dr. Matthew Falaga ile Dr. Drosos Karageorgepulos, antibiyotik dozunu hastanın fiziksel özelliklerine göre belirlemenin, antimikrobiyal tedavinin güvenliğini ve azami etkinliğini sağlamada önemli yol olabileceğini söyledi.

Sayfa Yükleniyor...