Öfke kalp krizini tetikliyor

Amerikalı araştırmacılara göre öfke, kalp krizi ve felç geçirme riskini artırıyor. Özellikle, öfkelendikten sonraki 2 saate dikkat etmek gerekiyor.

NTV Haber 04.03.2014 - 12:37

Öfke kalp krizini tetikliyor

Amerikan Harvard Üniversitesi'nin binlerce kişi üzerinde yaptığı araştırma öfkenin, kalp krizi riskini artırdığını gösterdi.

Araştırmaya göre, çabuk öfkelenen kişilerin kalp krizi ve felç geçirme riski, sakin olanlara göre daha yüksek.

Riskin özellikle, öfkelendikten sonraki 2 saatte en üst seviyeye çıktığı belirtiliyor. Buna göre, bu sürede kişinin kalp krizi geçirme riski 5 kat, felç geçirme riski ise 3 kat artıyor.

Kalp hastası olmak riski daha da yükseltiyor. Uzmanlar, nadiren öfkelenmenin sağlık açısından büyük sorun oluşturmadığını ancak öfke sürekliyse dikkat etmek gerektiğini belirtiyor.

Zira araştırmaya göre, öfkelendikçe kalp krizi geçirme riski de artıyor. Öfkenin kalp krizi riskini neden artırdığı tespit edilebilmiş değil. Ancak uzmanlar, öfkenin vücutta yarattığı fizyolojik değişikliklerin risk faktörü olabileceğini ifade ediyor.

Ayrıca öfke kadar stres kontrolü de önemli. Stres ve öfkeyle baş etmek için yoga ve egzersiz gibi yöntemlerin denenebileceği dile getiriliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...