"Öfkeliyken yatağa gitmeyin"

Araştırmalar, uyku öncesi yaşanan kötü anıların beyinden silinmenin daha zor olduğunu ortaya koydu.

30.11.2016 - 18:15

"Öfkeliyken yatağa gitmeyin"

Bilim insanları, uyku sırasında beynin depoladığı kötü duygu ve anıları geri döndürmenin ve unutmanın daha zor olduğunu bildirdi.

Sonuçları "Nature Communication" dergisinde yayımlanan araştırma, beynin uyku sırasında negatif duyguları depolayarak kendine göre organize ettiğini ve böylece bu duyguların bastırılmasının daha zorlaştığını ortaya koydu.

Araştırmayı yürüten London College Üniversitesinden Yunzhe Liu, "öfkeliyken yatağa gitmeyin" atasözünün bilimsel olarak ispatlandığını vurgulayarak, "Bizim de tavsiyemiz, tartışmalarınızı yatağa gitmeden halledin ve öfkeliyken uyumaya gitmeyin" dedi.

UYUYUP KALKTIKTAN SONRA KÖTÜ ANILARIN HATIRLANMA ORANI DÜŞÜYOR

İki gün süren araştırmada, 73 öğrenciden, ağlayan çocuklar, üzücü görüntüler ve ceset görüntüleri gibi resimlere bakmaları istendi. Daha sonra, resimler deneklere iki gün boyunca tekrar tekrar gösterildi. Deneklerin uyumadan gün içerisinde kötü görüntüleri hatırlama oranları, uyuyup kalktıktan sonraki hatırlama oranlarına göre daha düşük çıktı.

Uzmanlar tarafından beyin görüntüleme yöntemiyle elde edilen verilere göre, gece uykusuyla pekiştirilen kötü anıların unutulmasının daha zorlaştığı görüldü.

TRAVMA SONRASI STRES BOZUKLUĞU TEDAVİSİ İÇİN UMUT VERİCİ

Deneye katılan öğrencilerin fonksiyonel MRI taramalarını değerlendiren ve yeni öğrenilen bilgilerin genellikle beynin bellek merkezi olan hipokampusta depolandığını aktaran uzmanlar, uyku sırasında depolanan anıların daha çok korteks boyunca dağıldığını ortaya koydu.

Araştırmacılar, elde edilen sonuçların travma sonrası stres bozukluğu (PTSD) tedavisi açısından umut kaynağı olabileceğini ifade ederken, deneyin sağlıklı bireyler üzerinde yapıldığından, yöntemin PTSD'li hastalara uygulanabilirliği için üzerinde çalışılması gerektiğini dile getirdi.

Sayfa Yükleniyor...