NTV

Ölümün kıyısından hayata…

Sağlık

Ölümcül hastalık teşhisiyle yıkılan Hasan Hüseyin Ünsal’ın imdadına Sağlık Bakanlığı yetişti. Ünsal, Viyana'da yapılan çift akciğer nakli ile hayata tutundu.

Konya'da harita mühendisi olarak görev yapan Hasan Hüseyin Ünsal, 2011 yılında aşırı öksürük şikayetiyle hastaneye gitti. Ünsal'a, dünyada 100 binde 1 görülen ''İdiopatik Pulmoner Fibrozis'' (IPF) teşhisi konuldu.

Rahatsızlığının, akciğerde geri dönüşü olmayan yapısal bir bozulma olduğunu ve tedavisinin olmadığını öğrenen Ünsal'a, hastalığının ilerlemesi nedeniyle acil organ nakli yapılması gerektiği bildirildi.

Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı'nın desteğiyle geçen yıl Avusturya'nın başkenti Viyana'ya giden Ünsal, burada yapılan çift akciğer nakli ile sağlığına kavuştu. 

Ünsal, ameliyatın ardından 10 gün yoğun bakımda kaldığını, 3 ay boyunca da hastanede gözetim altında tutulduğunu belirterek, ''Nakil öncesi ve sonrasında tüm tedavi masraflarım Sağlık Bakanlığı tarafından karşılandı. Bana bir hayat verdiler, ne kadar teşekkür etsem azdır. Hastalığımın tedavisi olmadığı için ölümü bekliyordum. Ölümü beklerken yeniden hayat buldum'' diye konuştu.