Omurganıza binen yükü azaltın!

İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan omurga çökmelerinin önüne geçebilmek için kalsiyum içeriği yüksek gıdaların yeterli miktarda alınması ve düzenli egzersiz öneriliyor.

Anadolu Ajansı 03.10.2011 - 12:27

Omurganıza binen yükü azaltın!

Beyin ve sinir cerrahisi uzmanı Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim Sun, omurga kırılmasının en sık nedeninin travma olduğunu, özellikle trafik kazaları sonrasında sıklıkla meydana geldiğini kaydetti.

Omurgada kırılmasının, sırt ve belin birleştiği noktada oluştuğunu anlatan Sun, ''Ancak bu kırılma diğer kemiklerde olduğu gibi ortadan değil, çökme şeklinde meydana geliyor. Yani omurga yükseklik kaybına uğruyor. Yine el ve ayak kırılmalarında olduğu gibi ani bir ağrı oluşmaz. Fakat uzun süreli bel ve sırt ağrılarına neden olur'' dedi.

Sabah uyandığında şiddetli sırt ağrıları yaşayan ya da gün içerisinde belinde ağırlık hissedenlerin mutlaka doktora başvurması gerektiğini vurgulayan Sun, şunları söyledi:

''Bu durum sadece tutulma değil, yılların getirdiği bir omurga kırılmasının da habercisi olabilir. Ancak kırık kelimesi insanları korkutmasın. Yükseklik kaybı şeklinde oluşan omurgada çökme kırılması, erken teşhis edildiğinde kapalı yöntemle yapılan kolay bir operasyonla giderilebiliyor. Omurgada çökme kırılması yılların etkisiyle ortaya çıksa da zamanında alacağınız bazı önlemlerle bu durumun önüne geçebilirsiniz.''

Omurga kırılmasının, gençlerde herhangi bir darbeye maruz kaldıktan sonra oluştuğunu ifade eden Sun, şunları kaydetti: ''Ancak orta yaş ve üzerinde herhangi bir darbe durumu olmaksızın da kırılmalar meydana gelebiliyor. Özellikle kadınlarda menopoz döneminde gerçekleşen kemik erimesi bu duruma zemin hazırlıyor. Aniden ayağa kalkmak, hızlı bir şekilde oturmak ya da uzun süre ayakta durmak bile omurga kırılmasına neden olabiliyor. Vücudunuzu bir bardak olarak düşünün. Damla damla akan su bardağı dolduruyor. Son bir damla ise bardağın taşmasına neden oluyor. Vücutta da aynı şekilde yıllar içerisinde kemiklerde oluşan deformasyonlar hapşırma ya da öksürme gibi karın içi basıncını artıran ufak bir hareketle dahi omurgada çökme meydana getirebiliyor.''

ERKEN TEŞHİS TEDAVİYİ HIZLANDIRIYOR
Sun, hastalığın teşhisi için yapılan muayenenin ardından röntgen çekilmesinin yeterli olduğunu, ancak sinirde hasar oluşumu ihtimali söz konusu olduğu durumlarda MR'a başvurulduğunu kaydederek, ''Hastalık erken teşhis edildiğinde lokal anestezi altında gerçekleşen kapalı ameliyatla omurgaya giriliyor. Çökme olan bölgeye müdahale edilip bir daha oluşmasının önüne geçmek amacıyla özel bir yöntem uygulanıyor. Hasta 2-3 saat sonra yürümeye başlıyor. Ameliyattan sadece bir gün sonra hastaneden taburcu oluyor. Hastalığın teşhisinde geç kalınan durumlarda ise açık ameliyat gerçekleştiriliyor. Açık ameliyatta hasta ameliyattan 4 gün sonra hastaneden çıkıyor'' diye konuştu.

İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan omurga çökmelerinin önüne geçebilmek için bazı önlemler alınabileceğini dile getiren Sun, şunları kaydetti:

''Yeterli miktarda kalsiyum içeriği yüksek gıdalar alın. Düzenli olarak egzersiz yapın. Egzersize çok uzun saatler ayırmanız gerekmiyor. Ancak düzenli aralıklarla yapılması çok önemli. Yürüyüş ve yüzme bel sağlığınızı en iyi koruyan sporlardır. Hiç spor yapmamış veya spora uzun süre ara vermiş bir kişiyseniz spora yavaş yavaş başlayın. Vücudunuza aniden yüklenirseniz omurganıza yarar sağlamak yerine zarar verirsiniz. Spor yaparken belinizde ya da sırtınızda herhangi bir ağrı oluşması durumunda ara verin. Çünkü bu ağrı vücudunuzun alarm verdiği anlamına geliyor. Uzun süre aynı pozisyonda oturmayın. Bir saat oturduysanız 5 dakika ayağa kalkıp gezinin. Uzun süre ayakta kalmayın. Bir saat ayakta durduysanız mümkünse 5 dakika oturun. Sandalyede otururken yere düşen bir şeyi belinizin üzerinde yana doğru eğilerek almayın. Ayakkabılarınızı bağlarken ayağınızı yüksek bir yere koyun. Uyurken yüz üstü yatmayın. Mümkün olduğu kadar sırt üstü ya da tam yan pozisyonda uyuyun. Yataktan kalkarken öncelikle yan dönün. Oturarak ayaklarınız aşağı sarkıtarak ayağa kalkın.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...