Omurilik felci için 10 ülkede 45 proje

Dünyada 3 milyon kişiyi etkileyen omurilik felcinin tedavisine yönelik 124 araştırmaya fon sağlayan ve kâr amacı gütmeyen Wings For Life Vakfı, gerçekleştirdiği etkinliklerle omurilik felcine kesin tedavi bulunması için çalışıyor.

ntv.com.tr 05.04.2016 - 15:43

Omurilik felci için 10 ülkede 45 proje

Omurilik felcinin tedavisine yönelik araştırmalara kaynak sağlamak için kurulan Wings For Life Vakfı, 2004 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Wings For Life Vakfı, gerçekleştirdiği etkinlikler ve toplanan bağışlar ile omurilik felcini kesin tedavi bulmayı amaçlıyor.

Omurilik felci çok basit kazalar sonrası herkesin başına gelebilecek bir sakatlık. Tüm dünyada omurilik sakatlanması nedeniyle engelli olan 3 milyon kişi var ve her yıl 250 bin kişi omurilik zedelenmesine yol açan bir sakatlık geçiriyor. Bu kadar çok hayatı etkileyen bir sorun olan omurilik felcinin tedavisine yönelik araştırmalar çok kısıtlı ve bunların desteklenmesi gerekiyor.

Wings for Life, bugüne kadar Harvard Tıp Fakültesi, Cambridge Üniversitesi ve Charite Berlin gibi kurumlarda yapılan 124 omurilik araştırması projesine fon sağladı. Omurilik araştırmalarının büyük çoğunluğu Kuzey Amerika ve Batı Avrupa'da gerçekleştiriliyor. Her sene Wings For Life Vakfı ortalama 250 proje başvurusu alıyor. Sıkı bir seçim sürecini geride bırakmayı başaran ve yüksek kaliteli olarak sınıflandırılan yılda yaklaşık 15-20 proje fon alabiliyor. Ve her projeye yıllık en fazla 100 bin Euro’luk finansal destek sağlanıyor. Halihazırda 45 proje desteklenmeye devam ediyor. Bunların 14’ü 2015 yılında kabul edilen yeni projeleri, 31’i ise ikinci yılında olan projeler.

34 ÜLKEDE AYNI ANDA KOŞACAKLAR

Omurilik zedelenmeleri için dünyada ilk olacak tedaviyi bulmak için çalışan “Wings for Life” Vakfı, çalışmalarına dikkat çekmek ve fon sağlamak amacıyla Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 34 ülkede aynı anda gerçekleşecek bir koşu düzenliyor. Wings For Life World Run 34 ülkede aynı anda koşulan benzersiz bir yarış. 8 Mayıs’ta koşulacak yarışın Türkiye ayağı İzmir’de koşulacak.

AMAÇ KOŞAMAYANLAR İÇİN KOŞMAK

Wings for Life dünya koşusunun tüm sponsorluk gelirleri ve katılım ücretlerinin tamamı doğrudan “Wings for Life” vakfının omurilik zedelenmeleri araştırmaları için ayrılan fona gidiyor. Amaç Koşamayanlar için Koşmak!

Bu sene üçüncüsü düzenlenecek koşuya katılım her yıl artıyor. Aralarında David Coulthard, Felix Baumgartner ve Daniel Ricciardo’nun bulunduğu 400 elçi bu yarışın gönüllü destekçisi. Geçtiğimiz yıl 101 bin kişinin katıldığı koşuda toplam 4.2 milyon Euro bağış toplanırken iki yılda toplanan bağış tutarı 7.1 milyon Euro oldu.

Sayfa Yükleniyor...