İlişkili Haberler

Omuz ağrıları, günlük yaşamda bel ve boyun ağrılarından sonra en sık görülen eklem ağrısı ve uzmanlara göre en çok da ev işleri yapan kadınları etkiliyor.

Travmaya bağlı omuz eklem çevresi kırıklar ve çıkıklara bağlı ağrılar da olabiliyor veya travma dışı olarak omuz ekleminde tendon yırtıkları ve bunların sonucunda omuz ekleminde kireçlenme de omuz ağrılarının nedenlerinden sayılıyor.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Deniz Gülabi, ağrı kesici ilaçlar kullanılmasına rağmen devam eden, omuz hareketleri ile artan ağrılarda doktora başvurulması gerektiğine dikkat çekiyor.

KALP HASTALIKLARININ HABERCİSİ OLABİLİR!

Kalp hastalıklarında da omza yansıyan ağrılar olabileceğine işaret eden Doç. Dr. Gülabi, göğüs ağrısıyla birlikte omuz ağrısı (özellikle sol omuz) varsa zaman kaybetmeden bir kardiyoloji uzmanına başvurulmasını önererek hayatı kabusa çevirebilen omuz ağırlarıyla ilgili şu bilgileri veriyor:

“Omuz ağrılarının en sık nedenleri arasında sıkışma sendromu, omuz çevresi tendonlardaki ödem, yırtıklar ve omuz eklemindeki kireçlenme başlıca ortopedik sorunlar olarak görülür. Bunların dışında omuz çevresindeki tümörler de ağrı oluşturabilir.

ISINMADAN YAPILAN SPORA DİKKAT!

Günlük yaşamda yapılan bazı yanlış hareketler omuz ağrısına sebebiyet verebilir. Ağır cisimlerin taşınması ve özellikle bu ağır cisimlerin baş üstü yüksek yerlere kaldırılması, omuz ağrısına neden olabilmektedir. Spora başlamadan önce uygun ısınma egzersizleri yapılmalıdır. Isınmadan yapılan ağır egzersizler, omuz çevresinde yaralanma olasılığını artırır.

YÜKSEK RAFLARA UZANMAYIN!

Ev kadınları omuz ağrısında en önemli risk gruplarından biri. Günlük olarak yapılan ev işlerinde üst dolaplara ağır cisimlerin kaldırılması ve yüksek rafların temizlenmesi, yukarıdan tencere, tabak vs. gibi eşyanın alınması, omzun anatomik yapılarının zorlanmasına neden olur. Tekrarlayan bu aktiviteler sonrasında omuz çevresinde yumuşak dokularda aşınmayla başlayan sorunlar omuz ekleminin kireçlenmesi ile sonlanabilir.

AÇIK ARAÇ CAMI OMZUN DÜŞMANI

Özellikle yaz dönemlerinde araç kullanma esnasında terleyen vücuda açık camdan vuran rüzgar da kas spazmlarına yol açarak omuz ve boyun ağrısına neden olabilir. Ama araç kullanırken cam açılması nedeniyle anatomik bir sorun ve cerrahi tedavi ihtiyacının oluşma olasılığı düşüktür.

ÇOCUKLARINIZA AĞIR ÇANTA TAŞITMAYIN

Çocukların ağır okul çantası taşımasının da omuz ağrısında rolü vardır. Kas eklem sistemi üzerinde ağır yüklenmeler her zaman ağrının nedeni olabilir. Ağır okul çantalarının taşınması, omuz sırt ve boyun kaslarında zorlanmaya neden olur ve ağrı oluşturabilir.”

ERKEN TEŞHİS KİREÇLENMEYİ ÖNLÜYOR

Dr. Gülabi, erken teşhis ve tedavinin, ileride oluşabilecek kireçlenme gibi sorunları önlemede ve daha büyük omuz protezi gibi cerrahi ihtiyaçları ortadan kaldırmada etki olduğuna vurgu yapıyor.

YÜZME FAYDALI AMA AŞIRISI ZARARLI!

Fizik tedavi uygulamaları ile omuz eklemi çevresi kasların kuvvetlendirilmesi amaçlanıyor. Fizik tedavi ile omuz- eklem hareket açıklığı artırılabiliyor. Ağrı kesici ve ödem azaltıcı ilaçlar ve soğuk uygulama, omuz ağrısına iyi gelen tedavi yöntemleri arasında. Yüzme, eklem hareketlerini artırma ve eklem çevresi kasların kuvvetlendirilmesinde fayda sağlıyor. Omuz çıkığı geçirmiş hastalarda ise yüzme esnasında omzun çok zorlanmaması öneriliyor çünkü omzun zorlanması, tekrarlayan omuz çıkığına neden olabiliyor.