Önce 'bebeğine' zarar verme!

Geçmeyen enfeksiyon, dayanılmaz baş ağrısı, rahat vermeyen ateş ve öksürük. Hamilelikte sık rastlanan bu şikayetlere, karnınızdaki bebeğe zarar vermeden nasıl müdahale edeceğinizi biliyor musunuz?

Haberler 21.03.2011 - 11:04

Önce 'bebeğine' zarar verme!

Hamilelik döneminde karşılaşılan bu sorunların anne adaylarını zor durumda bıraktığını belirten Kadın Hastalıkları-Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Serdar Koç'a göre, bu sorunlara müdahale ederken, öncelik bebeğin sağlığına verilmeli. Dr. Koç, can sıkıcı hamilelik semptomlarını rahatlatmaya yönelik tavsiyelerini anne adaylarıyla paylaştı. İşte o öneriler:

“Normal düzeyde asetaminofen içeren ilaçlarla yetinmelisiniz. Bununla beraber ibuprofen ve naproksen etken maddeleri ile üretilen her türlü antienflamatuardan uzak durmalısınız. Çünkü bunlar, bebeğinizde kalp problemlerine sebebiyet verebilir ya da özellikle hamileliğinizin üçüncü üç aylık döneminde amniyotik sıvının azalmasına neden olabilir.

GEÇMEYEN ÖKSÜRÜĞE BAL VE PEKMEZ
Öksürükten kurtulamıyorsanız bal ya da pastil tüketmeyi deneyin. Bunlar boğazınızı bir tabaka ile kaplayarak rahatsızlığı yatıştırmaya yardımcı olurlar. Çoğu öksürük şurubu C kategorisi ilaçlar olarak değerlendirilir. Bu ilaçlar insanlar üzerinde denenmemiştir ve hayvan testlerinde de fetüs için riskler taşıdığına dair bulgulara rastlanmıştır.

BAKTERİYEL ENFEKSİYONA HANGİ ANTİBİYOTİK?
Eğer vücudunuzda kendi kendine geçmeyen bir enfeksiyon varsa, doktorunuz size B kategorisinde bulunan penilisin, eritromisin, amoksisilin ya da azitromisin gibi antibiyotikler reçete edebilir. Ancak tetrasiklin, doksisiklin ve minosiklin almamaya özen göstermelisiniz, çünkü bunlar bebeğinizin dişlerinde renk değişimine sebebiyet verebilir.”

Sayfa Yükleniyor...