Önemsenmeyen varis kalbi vuruyor

Özellikle ayakta durarak çalışan kişilerle doğum yapanlarda sık görülen varis, kalp yetmezliğine yol açabiliyor.

09.08.2012 - 14:13

Önemsenmeyen varis kalbi vuruyor

Toplardamarların genişlemesiyle ortaya çıkan varisin sıklığı, kilosu fazla olan kişilerde ve ilerleyen yaşlarda artıyor. Hastalık, bacaklardaki toplardamarların keseleşme şeklindeki genişlemeleri şeklinde kendini gösteriyor.

Varisin, kozmetik kaygıların yanı sıra bacak ve ayaklarda şişlik ve sızı şeklindeki ağrılarla yaşam kalitesini de etkileyen bir hastalık olduğunu belirten Memorial Hizmet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Kamil Göl, hastalığın ciddi sonuçlar doğurduğunu söyledi.

Prof. Gök, ''Toplardamar yatağı içinde oluşan pıhtılar zaman zaman koparak kan akımı ile kalbin sağ tarafına ve oradan da akciğerlere giderek, akciğerlerde damar tıkanıklıklarına neden olabilirler. 'Pulmoner emboli' olarak adlandırılan bu tablo, yan ağrısı, nefes almakta zorluk, balgamdan kan gelmesi gibi bulgularla ortaya çıkabilir. Bu, tıkanan damarın büyüklüğüne göre kalp yetmezliği ve ölüme yol açabilir. Her hastalıkta olduğu gibi hastalık ilerlemeden alınacak önlemler ve basit tedavi yöntemleriyle sorun ortadan kaldırabilir'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...