Organ bağışı ile 5 kişinin umudu oldu

Bursa'da beyin ölümü gerçekleşen 44 yaşındaki kadından alınan iki kornea, iki böbrek ve karaciğerle 5 hasta sağlığına kavuşacak.

Anadolu Ajansı 11.02.2016 - 13:34

Organ bağışı ile 5 kişinin umudu oldu

Tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen F.A'nın bağışlanan organları 5 hastaya nakledilecek.

Çekirge Devlet Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Opr. Dr. Timur Didinen, gazetecilere yaptığı açıklamada, 3 gün önce solunum yetmezliği nedeniyle kalbi duran F.A'nın tedaviye yanıt vermediğini ve beyin ölümünün gerçekleştiğini bildirdi.

Hastane yetkililerinin kadının ailesiyle görüşerek organ bağışı için onay aldığını belirten Didinen, "Nakil için iki kornea ve bir böbrek Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine, diğer böbrek Balıkesir'e, karaciğer ise yine Bursa'da özel bir hastane gönderildi" dedi.

Bursa Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Dr. Yavuz Selim Çınar ise bu yıl kentte 13, Çekirge Devlet Hastanesinde ise 3'üncü kez organ nakli için işlem yapıldığını söyledi.

Organ nakli konusunda başarılı çalışmalara imza atıldığını vurgulayan Çınar, "Vefat eden merhumeye rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Bursalı vatandaşlarımız organ bağışı konusunda çok duyarlı davranıyor. Bursa, Türkiye'de en yüksek organ bağışı oranına sahip bölge" değerlendirmesinde bulundu.

Sayfa Yükleniyor...