Organ bağışı ile 5 yıllık kabus sona erdi

Adana'da, 5 yıldır karaciğer nakli bekleyen Mahmut Başhan, organ bağışı sayesinde yaşadığı zor günleri geride bıraktı. Başhan’a, Hatay'da beyin ölümü gerçekleşen ve organları bağışlanan gencin karaciğeri nakledildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 08.11.2019 - 13:14

Organ bağışı ile 5 yıllık kabus sona erdi

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesinden yapılan açıklamaya göre,1995 yılından bu yana karaciğer rahatsızlığı nedeniyle tedavi gören Mahmut Başhan'ın (60), 5 yıl önce organında tümör tespit edildi.

Tedavisi Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Organ Nakil Kliniğince sürdürülen Başhan'a karaciğer nakledilmesine karar verildi.

Yaklaşık 5 yıllık bekleyişin ardından Hatay'da beyin ölümü gerçekleşen 19 yaşındaki gencin organlarının bağışlanmasıyla Başhan'a gerekli testler yapıldı.

Gencin karaciğeri, hastanedeki başarılı operasyonla Mahmut Başhan’a nakledildi.

Başhan'ın yeniden sağlığına kavuştuğu operasyonda ve sonraki tedavi sürecinde, Doç. Dr. Tolga Akçam, Doç. Dr. Abdullah Ülkü ve Dr. Öğretim Üyesi Gökhan Sarıtaş görev yer aldı.

OPERASYON ORGAN BAĞIŞI HAFTASI'NDA GERÇEKLEŞTİ

Açıklamada görüşlerine yer verilen Doç. Dr. Tolga Akçam, Başhan'ın başarılı bir operasyonla sağlığına kavuştuğunu ve taburcu edilme aşamasına geldiğini belirterek, "Organ Bağışı Haftası'nda bu operasyonu gerçekleştirmek bizim için ayrıca önemliydi. Organ bağışı konusunda da daha fazla duyarlı olunması konusunda herkese çağrıda bulunuyorum" ifadesini kullandı.

“ORGAN BAĞIŞI KONUSUNDA HERKESİN DUYARLI OLMASI GEREKİR”

Sağlığına kavuşan Mahmut Başhan da karaciğer nakli olması gerektiği yaklaşık 5 yıl önce kendisine söylendiğinde pek ümidinin olmadığını belirtti.

Başhan, naklin ardından sağlığına kavuştuğunu ve yakın zamanda taburcu edileceğini aktararak organ bağışı konusunda herkesin duyarlı olması gerektiğini söyledi.

VİDEO: SESİNİ KAYBETME PAHASINA KARACİĞERİNİ BABASINA BAĞIŞLADI  (07.11.2019)

Sayfa Yükleniyor...