Organ bağışı yetersiz

Türkiye'de 2010’da bin 50 beyin ölümü gerçekleşti, ancak bunlardan sadece 269'nun organları hastalara umut oldu. Yani beyin ölümü gerçekleşenlerin sadece dörtte birinin organları bağışlandı.

25.02.2011 - 12:55

Organ bağışı yetersiz

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Organ Nakli Koordinatörü Uzman Dr. Pelin Taşdemir, Türkiye'de gerçekleşen bin 50 beyin ölümden 269'nun organlarının bağışlanmasının düşündürücü olduğunu söyledi.

Toplumun bilinçlenmesiyle organ bağışı oranının artacağını ve yaşamak için umut bekleyen hastaların hayata dönebileceğini ifade eden Taşdemir, ''Ülkemizde 60 bin kronik böbrek yetmezliği olan hastamız var. 18 bin 250 kişi böbrek, 195 kişi kalp nakli için sıra bekliyor. Ülkemizde geçen yıl bin 50 beyin ölümü gerçekleştiği halde kadavralardan sadece 269 organ nakli yapıldı. İnsanlarımızı organ bağışı konusunda eğitmeli ve başkalarına umut olmalıyız'' dedi.

''ENDİŞELERİNİZDEN KURTULUN''
Toplumda insanların organlarını bağışlama konusunda endişeye kapıldığına dikkati çeken Taşdemir, ''Beyin ölümümüz gerçekleşmeden organlarımız alınır korkusu yaşıyorlar. Beyin ölümünün gerçekleştiğine 4 hekim karar verir. Bu endişeleri toplumun yenmesi gerekiyor. Dinimiz açısından uygun olmadığı inancına Diyanet İşleri Başkanlığımız da karşı çıkıyor. Organ bağışında bulunarak umudunu kaybetmek üzere olan insanları hayata döndüreceğimiz için sevap işleriz'' diye konuştu.

''KISA ÖMÜRLER UZAYABİLİR''
Organ naklinin topluma pek çok yönüyle faydalı olduğunu vurgulayan Taşdemir, ''Organ nakliyle kısa ömürleri uzatabiliriz. Diyaliz hastalarının devlete olan maliyeti çok yüksektir. Böbrek nakliyle bu masraf ortadan kalkar ve böylelikle bütçeye katkı da sağlanır. İnsanların yaşam kalitesi artar. İş gücü kaybını kazanca dönüştürdüğü için insanlar organlarını bağışlayarak devletin bütçesine de katkıda bulunur'' ifadesini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...