Organ nakli merkezinde kamuya öncelik

Yeni merkez açılmasına izin verilecek illerde, eğitim ve araştırma hastaneleri ile kamuya ait üniversite hastanelerine öncelik tanınacak.

Anadolu Ajansı 23.09.2010 - 15:26

Organ nakli merkezinde kamuya öncelik

Sağlık Bakanlığı, yeni organ nakli merkezi açılmasına izin verilecek illerde önceliği eğitim ve araştırma hastaneleri ile kamuya ait üniversite hastanelerine tanıyacak. Buralardan başvuru olmazsa özel hastanelerden yapılan başvurular değerlendirilecek.

Sağlık Bakanlığı, yeni organ nakli merkezlerinin, ihtiyaç duyulan yerlerde açılmasını öngören, organ nakli merkezleri ile ilgili yönergedeki değişiklik çerçevesinde 2011 yılına ilişkin planlamasını yaptı.

Planlamaya göre; Bursa, Trabzon, Van, Şanlıurfa ve Hatay'da birer, Diyarbakır'da iki böbrek; Diyarbakır, Van, Bursa ve Samsun'da birer karaciğer ve Bursa'da bir kalp nakli merkezi için ruhsat verilmesi kararlaştırıldı.

Bu illerde merkez açmak isteyenler, 1 Ocak-28 Şubat 2011 tarihleri arasında Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğüne başvurabilecek. Başvurular Sağlık Bakanlığınca değerlendirilecek.

Belirlenen sayının üzerinde başvuru olması halinde, hak sahibi noter huzurunda yapılacak kura ile belirlenecek. Hak sahibi hastaneye merkez açma nihai başvurusu yapmak üzere ön izin verilecek.

Merkez açma ön izni alan hastane, iki ay içinde yönergeye uygun olarak merkez ruhsat başvurusunda bulunacak. Bu süre içinde başvuruda bulunmayan hastanenin ön izni iptal edilecek. Yeni hak sahibi, daha önce yapılan noter kurasındaki sıraya göre belirlenecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...