Organ naklinde donör vizesi

Sağlık Bakanlığı'nın güncel verilerine göre böbrek ve karaciğer nakli bekleyen 24 bin 587 hasta var. Türkiye'de nakillerin çoğu canlı vericiden yapılıyor. Ancak akraba dışı canlıdan organ naklinde etik kurulları devreye giriyor çünkü organ ticareti şüphesi söz konusu. İstanbul'da etik kurulun reddettiği iki hasta konuyu mahkemeye taşıdı.

NTV Haber 29.12.2015 - 16:16

Organ naklinde donör vizesi

İstanbul'da karaciğer yetmezliği olan iki hastanın akrabaları arasında donör olabilecek kimse bulunamadı.

Hastalar, akraba dışı donörden karaciğer nakli olmak için İl Sağlık Müdürlüğü'ne başvurdular ancak ret cevabı aldılar.

Tıp Hukuku Uzmanı Avukat Sunay Akyıldız, “Her iki insanın sağlığı için vericinin menfaat ilişkisi neticesinde bu organı bağışlamıyor olması gerekiyor. Etik kurulun bu konuda ikna olması gerekiyor. Bu konuda ciddi bir çalışma ve çapraz sorgu yapılıyor, gerçekten bu insanlar tanışıyorlar mı, iradesi bu mu diye. Etik kurul bir şüphe görürse onay vermiyor” dedi.

Olay mahkemeye taşındı. Yerel mahkeme etik kurulun ret kararlarını iptal etti.
Avukat Akyıldız, “Mahkeme kararına bakıldığında etik kurulun kararında bir gerekçe olmamasından bahsediliyor. Mahkeme kendi içinde haklı, mahkeme hayır ben izin veriyorum bu alışveriş gerçekleşecek demiyor” şeklinde konuştu.

Akraba dışı canlıdan organ nakline izin verilmeyen vakalarda en büyük şüphe organ ticaretine neden olabileceği düşüncesi.

İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Selçuk Erez, “Ticaret olabilir, istismar olabilir ama sen onlara engel olmak için insanların ölmesini bekleme. Buna mani olmak için otur düşün ve mani ol ama o önlemleri alıncaya kadar da engel olma insanların yaşamasına” değerlendirmesinde bulundu.

Tartışmalar tıp dünyasını da ikiye böldü. Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, mahkeme kararını organ ticaretine zemin açabileceği gerekçesiyle eleştirdi.

Bu iki vaka için sırada Danıştay süreci var.

Türkiye'de her 10 organ naklinden biri akraba dışı donörden yapılıyor.

Sayfa Yükleniyor...