Organ naklinde enfeksiyon tehlikesi

EKMUD Başkanı Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, organ nakli yapılan hastalar için enfeksiyonun ciddi bir tehlike olduğunu söyledi.

Anadolu Ajansı 02.04.2013 - 13:01

Organ naklinde enfeksiyon tehlikesi

Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, Türkiye'de organ ve doku naklinin geliştiğini söyledi. Nakil operasyonlarının ardından vücudun yeni organı reddetmemesi için bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanıldığını anlatan Leblebicioğlu, bu ilaçların vücudu enfeksiyonlara karşı savunmasız hale getirdiğini kaydetti.

Nakil olan hastaların enfeksiyona karşı daha dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayan Leblebicioğlu, bu hastaların hastanelerde ya da evlerinde bakımlarına özen gösterilmesi gerektiğini bildirdi. Alınması gereken tedbirler arasında ilk sırada el yıkamanın geldiğini anlatan Leblebicioğlu, ''Gerek hasta gerekse hastaya müdahale edecek sağlık çalışanının ellerini sık sık ve bilinçli şekilde yıkaması gerekiyor. Eller yıkandıktan sonra mutlaka kurulanmalı. Bunun için de tek kullanımlık kağıt havlular tercih edilmeli'' dedi.

YEDİKLERİNİZE DİKKAT EDİN
Hastaların da enfeksiyona açık ortamlardan uzak durmaları gerektiğine işaret eden Leblebicioğlu, hastanın temiz yiyecek ve temiz su tüketmesi gerektiğini söyledi.

Nakil olmuş bir hastanın bilmediği yerlerden asla yemek yememesi gerektiğine değinen Leblebicioğlu, şöyle konuştu: ''Aslında hepimiz, bilmediğimiz yerlerden çok fazla yemek yememeliyiz ancak nakil olan hastalarımız, aldıkları ilaçlar yüzünden bağışıklık sistemlerindeki zayıflama nedeniyle kendilerine daha fazla özen göstermeliler. Normal insanlara göre enfeksiyona daha açık bir durumdalar. Enfeksiyon, özellikle nakil olan hastalar için ciddi bir risk. Nakil olarak hayatlarını kurtaran ancak enfeksiyon nedeniyle hayatını kaybeden hastalarımız var.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...