Organ nakliyle hayata dönen çocuklar

Gaziantep'te organ nakli sonucu sağlığına kavuşan iki çocuğun aileleri, sevinç ve hüznü bir arada yaşıyor.

Haberler 02.11.2010 - 13:23

Organ nakliyle hayata dönen çocuklar

Gaziantep'te parkta salıncaktan düşerek ağır yaralanan ve beyin ölümü gerçekleşen 12 yaşındaki Mehmet Ali Dilsiz'in bağışlanan organları, kendi yaşlarındaki 2 çocuğu sağlığına kavuşturdu.

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezi'nde gerçekleştirilen başarılı ameliyatlar sonucunda 13 yaşındaki Melih Kılınçoğlu ve 10 yaşındaki Paşa Mehmet Süt, yeniden hayata döndü.

Organ nakli sonucunda çocuklarının sağlığına kavuşması nedeniyle mutlu olan aileler, hayatını kaybeden Mehmet Ali Dilsiz ve ailesi için üzülüyor.

Kilis'in bir köyünde yaşayan Semiye Kılınçoğlu, oğlu Melih'in sağlığına kavuşması için yıllardır uğraş verdiklerini, başka illere gittiklerini ve perişan olduklarını söyledi.

Organ nakli için Gaziantep'te Organ Nakil Merkezi'ne yazıldıklarını ve nakil sonucunda çocuğunun yeniden yaşama döndüğünü dile getiren Kılınçoğlu, şöyle konuştu:

''Yakınlarıma, herkese öneriyorum. Melih şimdiden söylüyor zaten organlarını bağışlayacağını. Bunu nakil olmadan önce söyledi. Çok mutluyum, Allah razı olsun, mekânı cennet olsun. Allah geride kalanlarına sabır versin. Mutluyum ama onlar aklıma gelince üzülüyorum. Çok zor, ciğer acısı. Hayat kurtardılar. Annesinin, babasının mekânı cennet olsun, kendisi de nur içinde yatsın.''

"BİZ DE ORGANLARIMIZI BAĞIŞLAMAK İSTİYORUZ"
Kahramanmaraş'ta yaşayan ve oğlu böbrek nakliyle yeniden yaşama tutunan Şenel Süt ise organlarını bağışlamak istediğini söyledi. Oğlunun sağlığına kavuşmasının kendilerini çok mutlu ettiğini dile getiren Şenel Süt, şunları anlattı:

“Benim çocuğum kurtuldu, Allah razı olsun. Kendileri bir oğul kaybetti ama bir oğul kazandı. Benim oğlumu oğulları gibi görebilirler. Ne zaman isterlerse. Biz de organlarımızı bağışlamak istiyoruz, bütün hastalara şifa olsun diye.''

''OKULU ÖZLEDİM''
Böbrek nakliyle sağlığına kavuşan Paşa Mehmet Süt, ameliyat sonrasında kendisini iyi hissettiğini ve hastaneden çıkar çıkmaz okula gitmek istediğini ifade etti. Kendisiyle ilgilenen doktorlara ve hemşirelere teşekkür eden Süt, en çok okulunu ve arkadaşlarını özlediğini, çevresindeki herkese organ naklinin önemini anlatacağını söyledi.

Melih Kılınç ise doğuştan rahatsız olduğunu ve bağış sayesinde sağlığına kavuştuğunu ileride, organlarını bağışlamak istediğini kaydetti.

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakil Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Ünal Aydın da organ bağışının Türkiye'de ve dünyada sorun olmaya devam ettiğini, özellikle bölgede bu sorunun daha fazla olduğunu belirtti.

ORGAN NAKLİNDE DUYARLILIK ARTMALI
Gelişmiş ülkelerde organ bağışının her yıl milyon kişi başına 35 kişi olduğunu, Türkiye'de 3.5 seviyelerinde, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde ise yok denecek kadar az olduğunu dile getiren Aydın, şöyle konuştu:

''Merkezi kurduktan sonra başarılı işler yapmaya da başladık. Bölge insanımız çok hassas. İnsanımız başarılı çalışmalar yapıldığını görünce çabalarımızı karşılıksız bırakmadı. Son 15-20 gün içinde Gaziantep ili ve çevresinde 3 organ bağışı yapıldı. Biz de merkezimizde nakilleri gerçekleştirdik. Sonuçlar oldukça başarılı. Duyarlılığı daha da arttırarak organ nakli konusunda iyi bir noktaya geleceğimize inanıyoruz. Organ nakli konusunda duyarlılığı arttırma çalışmalarımız da basının desteğini de unutmamak gerekir.''

Sayfa Yükleniyor...