Organları 3 kişiye umut oldu

Tokat'ın Turhal ilçesinde beyin kanaması geçirdikten sonra beyin ölümü gerçekleşen 67 yaşındaki Semiha Uyar'ın organları 3 kişiye umut oldu.

Anadolu Ajansı 27.06.2014 - 10:25

Organları 3 kişiye umut oldu

Evinde beyin kanaması geçirmesinin ardından 23 Haziran'da Turhal Devlet Hastanesi'ne kaldırılan ve yoğun bakıma alınan Semiha Uyar'ın beyin ölümü gerçekleşti.

Uyar'ın oğlu Sait Uyar'ın, annesinin organlarını bağışlama kararı almasından sonra Erzurum Atatürk Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakli Merkez Başkanı Prof. Dr. Bülent Aydınlı ve Yrd. Doç. Dr. Şükrü Aslan, ambulans helikopterle Turhal ilçesine gitti.

Yoğun bakımdaki Uyar'ın durumunu kontrol eden Aydınlı ve Aslan, yaklaşık 2 saat süren ameliyatla böbrekler ve karaciğeri aldı.

Ameliyatın ardından gazetecilere açıklamalarda bulunan Aydınlı, operasyonun başarılı geçtiğini söyledi.

Sait Uyar'ın, Türkiye'ye örnek olabilecek bir bağışta bulunduğunu belirten Aydınlı, "Bu, herkesin yapabileceği bir iş değil ama toplumumuzda bunun yaygınlaşması lazım. Şu an 25 bin böbrek bekleyen, 2 bin kadar karaciğer bekleyen hasta var. Bu organın tek bir kaynağı var, o da insan. Onun için gerçekten de Türkiye için örnek bir davranışta bulundular. Ameliyatımız başarılı geçti" dedi.

Aydınlı, bir böbreğin Samsun, karaciğer ile diğer böbreğin ise Erzurum'daki hastalara nakledileceğini kaydetti.

Sait Uyar ise annesinin ölümünden büyük üzüntü duyduklarını belirterek, "Türkiye'de özellikle karaciğer hastası, kalp hastası olan insanlar var. Bunlar bizim insanlarımız. İnşallah annemin karaciğeri, böbrekleri bir yerlerde birilerine hayırlı olur, onların yüzünü güldürür. Tüm Türkiye'yi organ nakline duyarlı olmaya çağırıyorum" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...