Organlarıyla hayata bağladı

Marmaris'te trafik kazası sonrası beyin ölümü gerçekleşen 16 yaşındaki gencin bağışlanan organları, İzmir'de 10 yaşındaki bir çocuk ile 18 yaşındaki bir genç kıza umut oldu.

Anadolu Ajansı 12.02.2013 - 13:43

Organlarıyla hayata bağladı

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun, beyin ölümü gerçekleşen gencin böbreklerini, başarılı bir operasyonla 10 yaşındaki Samet Fidan ile 18 yaşındaki Emel Arasan'a naklettiklerini söyledi.

Nakil yapılan iki hastanın da doğuştan böbrek yetmezliği çektiğini, idrar kanallarında problem olduğunu anlatan Hoşcoşkun, ''İki hastamızda dört yıldır diyalize giriyorlardı ve böbrek bekliyorlardı. Başarılı operasyonla birlikte iki çocuğumuza da nakil operasyonunu gerçekleştirdik. Çok şükür sağlıklarına kavuştular'' dedi.

Beyin ölümü gerçekleşen kişilerin organlarının mezara gitmesindense başka bedenlerle yaşaması gerektiğine dikkati çeken Prof. Dr. Hoşcoşkun, ''Bu insanlarımızın organlarını bağışlamak suretiyle gördüğünüz gibi bu yavrularımıza, memleketimizin insanlarına yeni umut oluyoruz. Kadavradan organ bağışı yapılması gerekiyor. Bu nedenle kadavradan organ bağışının yaygınlaşması lazım. Bunun için de vatandaşlarımızın bilinçlenmesi gerekiyor. 2 çocuğumuz kadavradan yapılan böbrek nakliyle hayata tutundu. Bu şekilde yapılan bağışların yaygınlaşması lazım'' şeklinde konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...