Çocuklarda orta kulak enfeksiyonları gelişim geriliği nedeni

Okul öncesi dönemdeki çocuklarda, orta kulaktaki enfeksiyonlar şiddetli ağrılarla kendini gösterebiliyor. Bu sorun, özellikle işitme ve konuşma becerisini etkileyerek öğrenme ve gelişim geriliğine neden olabiliyor.

ntv.com.tr 19.04.2017 - 09:31

Çocuklarda orta kulak enfeksiyonları gelişim geriliği nedeni

Akut solunum yolu enfeksiyonları (ASYE), insan vücudunda burun ile akciğer arasındaki solunum sistemi organlarında aniden ortaya çıkarak, geçici iltihaba neden oluyor. Bu problem, alt ve üst solunum yolu enfeksiyonları olarak ikiye ayrılıyor.

Alt solunum yolları olarak kabul edilen gırtlağın altındaki bölgede; krup sendromları, akut bronşiyolit, akut bronşit ve zatürreye bağlı enfeksiyonlar görüldüğünü belirten KBB Uzmanı Op. Dr. Murat Koç, şunları söyledi:

“Çocukların topluca uzun süre bulunduğu kreş ve okullarda hastalığa neden olan virüslerin bulaşma riski yüksektir. Eylül ve Nisan ayları arasında görülen soğuk algınlığına 200’den fazla virüsün neden olduğu belirlenmiştir. Bu virüsler, üst solunum yoluna genellikle ikincil olarak yerleşirler ve sinüzit, orta kulak iltihabı, lenf bezi iltihabı ve zatürreye neden olabilir. Bu virüslerin neden olduğu hastalığın en önemli belirtileri; yüksek ateş, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve öksürüktür. Ağır seyreden hastalık nedeniyle küçük çocuklarda solunum sıkıntısı ortaya çıkabilir. Yüksek ateş bazen 3 gün sürer ve ilk günün ardında burun akıntısı koyu bir hale gelir. 3 günden fazla devam eden ateş ise orta kulak iltihabının habercisi olabilir.”

YÜZ FELCİ VE MENENJİTE DE ZEMİN HAZIRLIYOR

Orta kulak iltihabının, çocukluk çağında en sık geçirilen hastalıklardan olduğunu aktaran uzman doktor, “Geniz etinin östaki ağzını kapatması ve sık geçirilen viral enfeksiyonlar orta kulak iltihabına neden olur. Çocuklarda görülen üst solunum yolu enfeksiyonunun başlamasının ardından ateş ve ani işitme kaybıyla kendini belli eden orta kulak iltihabında, antibiyotik tedavisinin vakit geçirilmeden başlanması gerekir. Çocuklarda tedavi edilmeyen orta kulak iltihabı nedeniyle; yüz felci, menenjit ve beyin apsesi sorunları ortaya çıkabilir” dedi.

ANTİBİYOTİK SONUÇ VERMİYORSA CERRAHİ GEREKEBİLİR

Orta kulakta sıvı toplanması yani efüzyonlu otit söz konusu olduğunda, antibiyotik tedavisinden sonuç alınamazsa cerrahi müdahale yoluna başvurulduğunu dile getiren Dr. Koç, “Operasyonda kulak zarına atılan çizikten sonra takılan ventilasyon tüpü, orta kulağın havalanmasını sağlar. Aynı operasyonda orta kulak iltihabına neden olan geniz eti de alınır. Bu tüpler, 6-9 ay arasında işlevini yerine getirdikten sonra vücut tarafından atılır. Dış kulak yoluna atılan tüp, muayene sırasında doktor tarafından alınır. Vücut tarafından atılmayan tüpler ise lokal anestezi yardımıyla yapılacak işlemle çıkarılır” şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...