Bilim insanları, otistik çocukların kardeşlerinin de bu rahatsızlıktan mustarip olma risklerinin yüzde 100'e yaklaştığını düşünüyorlardı.

Ancak yapılan yeni bir araştırmada, otistiklerin kardeşlerinin bu rahatsızlığın "biyolojik emarelerini" taşıdıkları ve beyinlerinin yüzdeki ifadelere karşı daha az tepki verdiği, daha az empati gösterdikleri belirlendi.

Araştırmada onlu yaşlardaki 120 çocuğa çeşitli yüz ifadeleri gösterildi ve bunların kadın mı erkek mi olduğu, bu yüzlerin mutlu olup olmadıkları gibi sorular soruldu. Bu esnada beyin faaliyetleri de cihazlarla izlendi.

Otistik kardeşi olanların yüz ifadelerine karşı gösterdikleri tepkilerin, otistik yakınları bulunmayanlara oranla önemli ölçüde az olduğu saptandı. Otistiklerin en temel özelliklerinden biri de duygusal tepkilerinin daha az olması.

Araştırmayı yürüten Cambridge Üniversitesi Otizm Araştırma Merkezi'nden Dr. Michael Spencer, bulguları "şaşırtıcı" olarak nitelendirdi. Dr. Spencer, "Kardeşlerin otistiklerle aynı beyin faaliyetine sahip olmasına çok şaşırdık. Ancak dışarıdan bakıldığında sanki hiç etkilenmemiş görünüyorlar" dedi.

Spencer, otizmde genlerin önemli rol oynadığını konusunda bilim dünyasında konsensus olduğunu hatırlatarak, daha önceki araştırmalarda otistiklerle otistik olmayanların karşılaştırıldığı, ilk kez otistiklerle kardeşlerinin karşılaştırılmasının rahatsızlığın nedenini bulmak açısından daha faydalı olacağını söyledi.