Otizmde 'sıcak su' ve 'parazit' terapisi

Sıcak banyonun otizm belirtilerini hafiflettiği ve çocukların sosyalleşmesini sağladığı belirlendi.

Anadolu Ajansı 13.12.2013 - 12:27

Otizmde 'sıcak su' ve 'parazit' terapisi

New York'taki Albert Einstein Tıp Fakültesinden bilim insanlarının araştırması, yarım saat süreyle sıcak suyun altında oturmanın otistik çocukları rahatlattığını gösterdi.

Bilim insanları 10 otistik çocuktan, banyoda bir süre sıcak veya ılık su altında oturmasını, ebeveynlerden ve doktorlardan ise çocukların davranışlarını değerlendirmesini istedi.

39 derece suyun altında yarım saat oturan çocukların daha sosyal hale geldiği, aynı hareketi tekrarlamaya daha az meyilli olduğu görüldü. Ancak 37-36 derece suyun aynı etkiyi göstermediği belirtildi.

Bilimciler, sıcak suyun, bağışıklık sistemine ilişkin bazı genleri etkiliyor ve otizmin belirtilerini hafifletiyor olabileceğini açıkladı.

Araştırmanın ikinci aşamasında ise bilim insanları, 6 hafta boyunca iki haftada bir, 10 otistik yetişkine, insanlarda hastalığa yol açmayan bir tür parazitin binlerce yumurtasını yutturdu. Yumurtaları yutan katılımcıların yeni deneyimlere daha açık olduğu ve bazı katı rutinlere daha az odaklandığı görüldü.

Bilim insanları, Crohn hastalığının tedavisinde de uygulanan bu yöntem sayesinde, parazitlerin aşırı aktif bağışıklık sisteminin "sakinleşmesine" yardımcı olan bazı kimyasalların salgılanmasını tetikliyor olabileceğini belirtti.

Araştırmanın sonuçları, otizmin daha iyi anlaşılmasına ışık tutuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...