Oxford Üniversitesi: Video oyunları insanların akıl sağlığı için faydalı

Yeni tip corona virüs (Covid-19) pandemisi nedeniyle insanlar evlere kapanırken dijital eğlence platformlarına rağbet büyük oranda arttı. İngiltere'de yapılan bir araştırma ise bilgisayar oyunu meraklılarını hayli memnun edecek türden... Oxford Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırmada, sanılanın aksine video oyunları oynamanın kişilerin ruh sağlığını olumsuz etkilemediği, aksine oyun oynayan kişilerin zihinsel performanslarının arttığı ve akıl sağlığında iyileşmeye görüldüğü belirtildi. Araştırmacılar, bulgularının ebeveynlere, eğitimcilere ve karar mercilerine yol göstereceğini söyledi.

ntv.com.tr 16.11.2020 - 17:48 | Son Güncelleme : 16.11.2020 - 18:02

Oxford Üniversitesi: Video oyunları insanların akıl sağlığı için faydalı

Oxford Üniversitesi'nden bilim insanları, video oyunları oynamanın insanların akıl sağlığı ve zihinsel performansları üzerinde olumlu etkisi olduğunu açıkladı.

İKİ OYUNA İLİŞKİN VERİLER İNCELENDİ

Oxford İnternet Enstitüsü'ndeki araştırmacılar, oyuncu davranışı ve zihinsel sağlık arasındaki ilişkiyi araştırmak için, Plants vs Zombies: Battle for Neighborville ve Animal Crossing: New Horizons adlı iki oyunun verilerini analiz etti. Electronic Arts ve Nintendo of America şirketleri ile çalışan bilim insanalrı, oyunlardan gerçek anlamda keyif alan oyuncuların zihinsel sağlıklarında bir iyileşme görüldüğünü belirtti.

Araştırmanın baş yazarı ve Oxford İnternet Enstitüsü'nde araştırma direktörü olan Profesör Andrew Przybylski, bulgularının “video oyunlarının insan sağılığı için mutlaka kötü olması gerekmediğini gösterdiğini ve kişilerin ruh sağlığı  üzerinde etkilere sahip olan başka psikolojik faktörlerin olduğunu söyledi.

OYUN ORTAMINDA SOSYALLEŞEN BİREYLERİN MUTLULUK SEVİYESİ ARTIYOR

Çalışma kapsamında Plants vs Zombies: Battle for Neighborville oyununu oynayan 518 ve Animal Crossing: New Horizons’i oynayan 2 bin 756 oyuncudan deneyimleriyle ilgili bir anketi yanıtlamaları istendi. Kullanım verilerini inceleyen bilim insanları,  oyun ortamında sosyalleşen bireylerin mutluluk seviyesinin arttığını tespit etti. İngiliz bilim insanları, teste konu olan oyunlarda rekabetin ikinci planda kaldığına da vurgu yaptı.

Araştırmacılar, çalışmanın yalnızca bir anlık görüntü sağladığını kabul etseler de, bir oyuncunun oyun sırasındaki öznel deneyimlerinin zihinsel sağlık için salt oyun süresinden daha büyük bir faktör olabileceğini söyledi.  Çalışmada  oyunlardan gerçek anlamda keyif alan oyuncuların daha olumlu bir deneyim yaşadığı aktarıldı.

Öte yandan Przybylski, oyun şirketlerinden gelen nesnel veriler olmadan, ebeveynlere veya politika yapıcılara tavsiyelerde bulunanların bunu sağlam bir kanıtlara dayanmadan yaptıklarını öne sürdü.

"İLLA KÖTÜ OLMAK ZORUNDA DEĞİL"

Przybylski, “Bulgularımız, video oyunlarının sağlığınız için kötü olmadığını gösteriyor; bir kişinin psikolojik sağlığı üzerinde önemli bir etkiye sahip olan başka psikolojik faktörler de bulunuyor. Aslında video oyunları, insanların ruh sağlığıyla olumlu bir şekilde ilişkili bir aktivite olabilir ve video oyunlarını düzenlemek, bu faydaları oyunculardan alıkoyabilir. İnsanların oyun başında geçirdiği süresiyle ilgili verilere erişim sayesinde, ilk kez gerçek oyun davranışı ile öznel refah arasındaki ilişkiyi araştırabildik ve bu da politika yapıcıları desteklemek için yüksek kaliteli veriler sunan bir araştırma yapmamızı sağladı” ifadelerini kullandı.

"GENÇLERİN SALDIRGAN OLMASI ŞİDDET İÇERİKLİ OYUNLARIN SONUCU DEĞİL"

Öte yandan Oxford Üniversitesi’nin çalışması; Massey Tazmanya Üniversitesi ve Stetson Üniversitesi'ndeki bilim insanlarının video oyunları ve saldırganlıkla ilgili çok sayıda çalışmayı gözden geçirmesinden sadece aylar sonra geldi. Araştırmacılar, “Grand Theft Auto” ve “Call of Duty" gibi şiddet içeren video oyunları oynamanın çocukları daha agresif yapmadığını buldular. Royal Society Open Science dergisinde yayınlanan makalede, “Çalışmalar, saldırgan oyun içeriği ile gençlerin şiddeti arasındaki hiçbir bağlantıyı desteklemiyor. Gençleri şiddete iten diğer sosyal ve ekonomik problemler göz önünde bulundurulmalı” denildi.

GÜNÜN ÖNE ÇIKAN HABERLERİNİ 60 SANİYEDE İZLEYİN

Sayfa Yükleniyor...