Özürlülüğe dayalı ayrımcılıkla mücadele

Özürlüler İdaresi Başkanı Bekir Köksal, özürlülere yönelik ayrımcılıkla mücadeleyi ve eşit muameleyi teşvik edecek etkili ve bağımsız bir eşitlik kurumunun hala kurulamadığını söyledi.

Anadolu Ajansı 04.11.2010 - 12:19

Özürlülüğe dayalı ayrımcılıkla mücadele

Köksal, ''Özürlülüğe Dayalı Ayrımcılıkla Mücadele Sempozyumu''nun açılış toplantısında, özürlülerin sosyal hayata katılımına ilişkin pek çok düzenleme yapılmasına karşın Türkiye'de bu alanda yükümlülüklerinin henüz tam olarak yerine getirilemediğini söyledi.

Dolaylı ve dolaysız ayrımcılık tanımları gibi tanımlar ve önemli ilkelerin ulusal mevzuatta yer almadığını ifade eden Köksal, özürlülük de dahil belirli bir temele dayalı ayrımcılıkla mücadeleyi öngören Avrupa Birliği direktiflerinin iç hukuka aktarılmasının gerçekleştirilemediğini kaydetti. Köksal, ''Halen ayrımcılıkla mücadeleyi ve eşit muameleyi teşvik edecek etkili ve bağımsız bir eşitlik kurumu kurulamamıştır'' dedi.

Sempozyumun Türkiye'de özürlülüğe dayalı ayrımcılıkla mücadele stratejilerinin belirlenmesine ve bilgiye dayalı politika belirlenmesine katkıda bulunduğuna işaret eden Köksal, sempozyumun ilgili tüm kamu kurumları ve sosyal tarafların katılımı ile çeşitli özel ve kamu kurum ile kuruluş temsilcilerinden oluşan yaklaşık 200 katılımcı ile gerçekleştirildiğini kaydetti.

SES'TEN EYLEM
Öte yandan, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyeleri, toplantı mekânının önünde eylem yaptı.

Sendika sözcüsü İbrahim Kara, Özürlüler İdaresi Başkanlığı AB ve Dış İlişkiler Daire Başkanı Sermet Başaran'ın, aynı kurumda çalışan Selma Çalık'a şiddet uyguladığını savunarak, Başaran'ın görev yerinin değiştirilmesini istediklerini söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...