"Parkinson gençlerde de görülebiliyor’’

‘’Dünya Parkinson Günü’’ kapsamında Türkiye Parkinson Hastalığı Derneği tarafından İstanbul’da düzenlenen "Parkinson İçin Sen de Durup Düşün" etkinliğinde hastalıkla ilgili önemli bilgiler verildi. Hastalığın sanılanın aksine gençlerde de görülebildiği belirtildi.

Haberler - Anadolu Ajansı 11.04.2016 - 17:14

"Parkinson gençlerde de görülebiliyor’’

Türkiye Parkinson Hastalığı Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Emre, Türkiye'de şu anda yaklaşık 100 bin Parkinson hastası olduğunu varsaydıklarını belirterek, "Parkinson, yaşla beraber artan bir hastalık ama sadece ileri yaş sorunu da değil. Genç insanlarda da Parkinson görülebiliyor. Erkeklerde kadınlara göre biraz daha fazla görülüyor." dedi.

Dernek tarafından "Dünya Parkinson Günü" kapsamında, hastalığa dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla İstanbul’da düzenlenen "Parkinson İçin Sen de Durup Düşün" etkinliğinde, hasta ve hasta yakınları bir araya geldi.

Parkinson hastalarıyla yakınlarının, sorunu yönetmede uzmanlar tarafından bilgilendirildikleri etkinlikte konuşan Emre, hastalığa ilişkin farkındalığın arttırılması amacıyla çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Bu kapsamda "Dünya Parkinson Günü" dolayısıyla 5 ilde etkinlikler düzenlediklerini vurgulayan Emre, "Parkinson'da erken ve doğru teşhis, doğru tedavi, egzersiz ile hasta yakını desteği önemlidir. Tüm hastalara hastalıkla barışık yaşamalarını tavsiye ediyorum. Kesinlikle hastalığa teslim olmamalılar. Parkinson ömür boyu süren, uzun soluklu bir hastalık. Hastalığı iyi tanır ve onunla barışık yaşarsanız, almanız gereken tedbirleri alırsanız, bununla uzun yıllar iyi bir yaşam kalitesini sağlayabilirsiniz." ifadelerini kullandı.

Emre, Parkinson'un başta Alzheimer olmak üzere çok sayıda nörolojik hastalıkla karıştırıldığını dile getirerek, sorunun tespitinin doğru yapılmasının erken tanı için çok önemli olduğuna dikkati çekti.

Sayfa Yükleniyor...