Passiflora (çarkıfelek bitkisi) nedir, nerelerde kullanılır? Çarkıfelek bitkisinin faydaları nelerdir?

Rahatlatıcı etkisi ile tanınan passiflora (çarkıfelek) bitkisi uykusuzluk, adet görme ve menapoz dönemindeki ruhsal sıkıntı ve gerginlik gibi şikayetleri olan kişiler tarafından kullanılır. Peki, passiflora bitkisi nasıl kullanılır? İşte, passiflora bitkisinin etkisi hakkında merak edilenler...

ntv.com.tr 24.09.2020 - 10:50

Passiflora (çarkıfelek bitkisi) nedir, nerelerde kullanılır? Çarkıfelek bitkisinin faydaları nelerdir?

Passifloranın anksiyete gibi psikolojik hastalıkların semptomlarını hafifletmeye yardımcı olduğunu gösteren bulgular olsada tedavi için kullanımı henüz geçerli sayılmıyor. Ancak yapılan araştırmalar sonucu kişiler üzerinde doğru kullanım sonucu değişim olduğu gözlemlenmiştir.

PASSİFLORA (ÇARKIFELEK) BİTKİSİ NEDİR?

Dilimize değirmen çarkını andıran görüntüsünden dolayı "çarkıfelek" olarak girmiş olan passiflora bitkisinin ilgi çekici, parlak ve iri çiçekleri bulunur. Yaklaşık 3 ile 9 m yüksekliğe ulaşabilir ve yaklaşık 4 ile 7,5 cm arasında pembe, sarı, mavi ve beyaz çiçeklere sahip olan bitkinin meyveleri yenilebilir. Aynı zamanda süs bitkisi olarakta tercih edilen passiflora bitkisinin çiçeğinin özü ise yiyecek ve içeceklerde lezzet verici olarak kullanıldığı gibi cilde doğrudan sürülerek de kullanılır.

PASSİFLORA FAYDALARI 

Passifloranın kullanım alanlarını değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Yine de yapılan bazı araştırmalar passifloranın uykusuzluk ve kaygıyı gidermeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Avrupa İlaç Kurumu (AİK) passiflorayı "geleneksel bitkisel tıbbi ürün" olarak kabul ederek kullanım amacını şu ifadelerle vermektedir: "Stresin hafif belirtilerine ve uyku düzenini sağlamaya yardımcı olma."

Sağlık Bakanlığı ise passiflora preparatlarının prospektüslerinde, "Huzursuzluk, endişe, adet görme ve menapoz dönemindeki ruhsal sıkıntı ve gerginlikte, uykusuzluk gibi şikâyetlerin giderilmesinde destekleyici olarak kullanılır" ifadesi ile satışa sunulmasını kabul etmiştir.

PASSİFLORA NASIL KULLANIR?

Passiflora çayı yapmak için kaynamış suya kurutulmuş hali eklenebilmektedir. Passifloranın hazır çay hali de bulunmaktadır. Passiflora hap, şurup ve ekstre formlarında da mevcuttur.

Ayrıca passiflora, aşağıdakiler de dahil olmak üzere daha farklı formlarda da mevcuttur:

  • Passiflora tablet
  • Passiflora kapsül
  • Kurutulmuş passiflora çiçeği
  • Passiflora meyvesi yağı

Sıvı ekstrakt, şurup ve tablet gibi ürünlerde, ürünün prospektüsünde verilen miktarlarda kullanılması önerilir.

ÇARKIFELEK MEYVESİ NEDİR?

Çarkıfelek bitkisi Passiflora cinsindeki bir dizi bitkinin meyvesidir. içerdiği vitamin ve minerallerle tam bir enerji deposu olarak bilinmektedir. Besin değeri çok daha yüksek olan tropik bir meyvedir. Tutku meyvesi olarak da bilinen meyvenin kabuğu soyularak tüketilmelidir.

Çekirdekleri de potasyum, kalsiyum, birçok vitamin ve mineral bakımından zengindir. Lif bakımından oldukça zengin olan bu meyve vücudun demir ihtiyacını da karşılar.

Sayfa Yükleniyor...