PCR testi ücretli mi, PCR testi yaptırmak için randevu gerekli mi? (PCR testi nedir, nasıl yapılır?)

Türkiye'de salgınla mücadelede yeni bir dönem başladı. Aşı olmayan kişiler için PCR testi zorunlu tutulacak. Okul, sinema, tiyatro girişlerinde ya da şehirlerarası toplu taşıma kullanırken aşı olmayanlardan negatif PCR testi sonucu istenecek. Peki, corona virüs tespitinde kullanılan PCR testi nedir, nasıl yapılır? PCR testi ücretli mi, PCR testi yaptırmak için randevu gerekli mi?

ntv.com.tr 06.09.2021 - 12:41

PCR testi ücretli mi, PCR testi yaptırmak için randevu gerekli mi? (PCR testi nedir, nasıl yapılır?)

PCR TESTİ NEDİR?

PCR testi, corona virüs sürecinde, vücuttaki virüsün kimliğini göstermek için yapılan bir testtir.

Farklı hastalıklar için de kullanılan PCR, vücuttaki çok az sayıdaki mikrobu bile tespit edebilmektedir. PCR testine moleküler tanı testi de deniliyor. Test, vücutta virüsün varlığını, ayrıca vücudun enfeksiyona yanıt olarak ürettiği antikorları belirler.

PCR TESTİ NASIL YAPILIR?

Test için öncelikle hastanın burnundan ve boğazından özel çubuklarla sürüntü yöntemi ile örnek alınır. Alınan sürüntü örnekleri virüs taşıma ortamı olarak da bilinen özel sıvılar içerisinde testin yapılacağı yetkili laboratuvara ulaştırılır. Örnekler PCR yöntemiyle incelenir ve sonuç raporu oluşturulur. 

Antikor testi kişinin daha önce enfeksiyonu geçirip geçirmediğini ve virüse karşı bağışıklık kazanıp kazanılmadığını tanımlamaya yöneliktir.

Yani kişinin test yapıldığı anda hasta olup olmadığına dair bilgi vermez. PCR testi de virüsün genetik bilgisini, corona virüsün ya da farklı bir virüsün hastayı enfekte edip etmediğinin sonucunu verir.

PCR TESTİ İÇİN RANDEVU GEREKLİ Mİ?

Devlet hastanelerinde ücretsiz olarak yapılacak olan PCR testi için randevuya ihtiyaç olmayacak.

PCR TESTİ ÜCRETLİ Mİ?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, zorunlu tutulacak PCR testlerinin devlet ve üniversite hastanelerinde ücretsiz yapılacağını ifade etti.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...