Plasenta previa olarak tanımlanan plasentanın bebeğin doğum yolu üzerine rahim ağzına yerleşmesi, günümüzde çok sık rastlanan durumlardan biri. “İlk doğumunu sezaryenle yapan anne adaylarının plasentası, ikinci gebelikte önde geliyorsa büyük damarlara yapışık olma ihtimali yüksektir. Bu da sezaryen sırasında hayatı tehdit eden şiddetli kanamalara neden olur” diyen Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ateş Karateke, plasentanın önde olup olmadığının 12.ve 16. hafta muayenelerinde öğrenilebileceğini söyledi.

Daha önce sezaryenle doğum yapan anne adaylarının plasentanın önde gelmesi durumunda jinekolojik onkoloji cerrahisi uzmanlarınca ameliyat yapılmasının önemine vurgu yapan Prof. Karateke “Ameliyat plasentaya dokunulmadan yapılmakta, bebek çıkarıldıktan sonra hasta kanatılmadan eşle birlikte rahim ve hatta idrar torbasının bir kısmı alınmaktadır. Bu operasyon anne adayını riske atmayan bir tedavi yaklaşımıdır” dedi.


ANNE ÖLÜM NEDENLERİ ARASINDA
Plasentanın önde gelmesinin en gelişmiş ülkelerde dahi sık görülen bir anne ölüm nedeni olduğunu hatırlatan Prof. Karateke, “Ciddi bir operasyon gerektirir. Yakın takibe alınmazsa anne adaylarını böbrek ve akciğer yetmezliği, yoğun bakım ve maternal ölüm beklemektedir” diye konuştu.