Stresli yaşam, düzensiz beslenme gibi pek çok çevresel faktör nedeniyle son yıllarda artan erken doğum vakaları, bebek açısından pek çok tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Prematüre retinopatisinin erken doğan bebeklere özgü bir hastalık olduğunu söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nur Acar, “Hastalığın tanısı için olmazsa olmaz şart, prematüre doğmuş olmaktır'' dedi.

Ağ tabakası olarak da adlandırılan ve gözün görüntüleri algılayan sinir tabakası olan retina, anne karnında doğrudan beynin bir uzantısı olarak gelişiyor. Erken doğan bebeklerde bu gelişme tamamlanmadığı için, gelişim bebek doğduktan sonra da devam ediyor.

Prematüre retinopatisinde temel olarak ağ tabakasının etkilendiğini belirten Doç. Dr. Acar, “Prematüre bebekleri yaşatmak için yüksek konsantrasyonlarda verilen oksijen, gözdeki damarların anormal gelişmesine sebep olur. Bunun sonucunda ise damarlanması tamamlanmamış bebeklerin retinalarında kısaca ROP olarak adlandırılan Prematüre Retinopatisi hastalığı meydana gelir. Erken dönemde tedavi edilmezse de körlüğe neden olur” ifadesini kullandı.

ÜÇÜNCÜ EVREDEN SONRA TEDAVİSİ ZOR
Prematüre retinopatisinin 1.5 kilo altında doğan bebeklerde daha sık görüldüğünü vurgulayan Doç. Acar, 1.5 kilonun altında ve 32’inci haftadan önce doğmuş tüm bebeklerin mutlaka prematüre retinopatisi muayenesinin yapılması gerektiği uyarısında bulundu.

Doç. Dr. Acar, “Yeni doğan bebekler konusunda uzmanlaşmış çocuk doktorları ve oftalmologlar birlikte çalışmalı. Bu hastalığın erken tanı ve tedavisi mümkün. Hafiften ağıra doğru beş evresi bulunan ROP tedavisindeki başarı, hastalığın evresiyle ilintili. İlk iki evresinde takip yeterli ancak üçüncü evreden itibaren lazer veya krio tedavisine başlanılmalı. Dördüncü ve beşinci evrelerde yapılması zorunlu cerrahi müdahalede ise görsel olarak başarılı sonuç elde edilemiyor” dedi.

Bebeklerde rastlanan akciğer, kalp damar rahatsızlıkları, ağır enfeksiyonlar ve beyinde yaşanabilecek problemlerin de retinopati riskini artırdığına dikkat çeken Doç. Dr. Acar, doğumdan sonra 4-6 hafta arasında bebeklerin mutlaka göz muayenesinden geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi.