Prof. Edwards Nobel'i aldığını bilmiyor!

Tüp bebek teknolojisi, bu bilginin mucidi Prof. Edwards, dünyada ve Türkiye’de gelinen nokta ve hepsinden önemlisi, ülkemizde yeni yeni tartışılmaya başlanan evli olmayan çiftlerin tüp bebek yapamaması gerçeği; hepsi Artı’da masaya yatırıldı.

06.10.2010 - 10:03

Bu yıl Nobel Tıp Ödülü, tüp bebeğin mucidi İngiliz Prof. Robert G. Edwards’a verildi.


32 yıl önce milyonlarca kadın ve erkeğin ümidi olan buluş, mucidi Prof. Edwards, dünyada ve Türkiye’de gelinen nokta Artı’da masaya yatırıldı.

Banu Güven, Avrupa İnsan Üremesi ve Embriyoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, derneğin İstanbul’da düzenleyeceği 2012 kongresinin başkanlığını da yapacak Prof. Dr. Timur Gürgan’a sordu.

Programda, Türkiye’de yavaş yavaş tartışılmaya başlanan bir konu da gündeme geldi: Sperm bankasından faydalanılamaması, evli olmayan çiftlerin çocuk sahibi olmalarının yasak oluşu ve dünyada bunun örneği olup olmadığı.

"Yasakları biz sevmiyoruz ama şunu da söylemem gerekir" diyen Gürgan şöyle devam etti:

Prof. Gürgan, üyesi olduğu derneğe girişi sırasında başından geçen bir olayı da şöyle anlattı:

"Derneğe girerken bana, 'İlk kez bir Türk ve Müslüman kurula seçiliyor. Bilim adamısınız ve yarın sizin ülkenizin gelenek, görenek ve kanunlarına aykırı bir karar alınması gerekirse ne yaparsınız?' sorusu yöneltildi. Ben de, 'Bilim herkes içindir. Ülkemde bazı şeyler yanlışsa değiştirmeye çalışırım. Doğrular varsa da sizlerin değişmesi için çaba gösteririm' dedim.'

İngiliz bilim adamının 1 yıl önce yakalandığı bir hastalıktan dolayı hastanede olduğunu ve Nobel ödülü aldığını hissedemeyecek durumda bulunduğunu söyleyen Gürgan şöyle konuştu:

"Kendisini yakından tanıyorum. Şu andaki gelişmeleri algılayacak melekelere sahip değil. Kendisini iki ay önce ziyaret ettim. Ödülü algılasa bile, o kadar alçak gönüllüdür ki... Söyleyeceği şey, ‘Bilim herkes içindir. Belli kademelerdekilere değil herkese uygulanması için herkes elinden geleni yapsın' derdi.

85 yaşında. 3 sene önce Türkiye’ye geldiğinde de, yaşlılıkla alakalı beyinsel faaliyetlerinde azalma ve bazı sorunlar yaşıyordu. (Banu Güven: Demans mı?) Evet, yavaş yavaş... Nobel ödülü alacak kadar beynin en üst seviyesine çıkan birinin, insanlığın kaderini paylaşıyor olması...

Kendisini dernek aday gösterdik ve o süreçteki stresi hep beraber yaşadık. Kolay bir iş değil, hazırlık, strateji ve politika gerekiyor. Bir ara, komisyonun çok fazla pozitif olamayacağı bilgisi de gelmişti.

Nedeni ise, bir taraftan insanlar için önemli derecede buluş ortaya çıkarken, diğer taraftan da negatif yönleri tartışılıyor. Edwards hayatının değişik dönemlerinde bu sorunlarla karşılaştı.

(Banu Güven: Tanrının eli laboratuvara sokmuş mu oluyorsunuz?) Çok güzel baktınız olaya. Biz bilimsel olarak bakıyoruz ama diğer taraftan sosyal ve psikolojik faktörler de değerlendirilmeli. Karşı olan taraflar da olabilir. Edwards’ın yaptığı bu çalışmalara, Vatikan önemli bir karşı duruş sergilemişti."


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...