Prof. Karatay'dan obezite çözümü

Açıklamalarıyla sağlıkla ilgili birçok konuda ezber bozan Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, yeni kitabında bu kez diyabete çözüm sunuyor.

Haberler 22.02.2013 - 11:17

Prof. Karatay'dan obezite çözümü

‘Obezite ve Diyabete Çözüm Var’ adlı yeni kitabında Prof. Canan Efendigil Karatay, obezite ve diyabetin bağlantılı olduğunu, hatta çoğu kez bunlara kalp ve damar hastalıklarının da eşlik ettiğini söylüyor. Dolayısıyla beslenme ve yaşam biçimini yeniden düzenlemenin, birçok metabolik hastalıktan da kurtulmak anlamına geldiğini vurgulayan Prof. Karatay, kitabı yazmadaki amacını şöyle özetliyor:

“Bu kitabı yazmamın temel amacı toplumumuzda büyük sorun haline gelmiş olan şişmanlık, obezite ve diyabet denilen metabolizma bozukluklarının neden olduğu erken ölümlerin ve sağlık problemlerinin en ucuz ve kolay çözümünü göstermektir. Ayrıca cumhuriyet tarihinin en önemli halk sağlığı projelerinden biri olduğunu düşündüğüm, Bakanlığı’nın başlattığı Obezite ile Mücadele Programı’na naçizane bir destek vermektir.”

"YEDİKLERİNİZİ SORGULAYIN"
Prof. Karatay’ın verdiği bilgilere göre, Türkiye’de 20 milyon fazla kilolu, 20 milyon obez ve 10 milyon diyabetli insan var. Neredeyse hemen her evde bir obez ya da diyabetli görmek mümkün. Bunun en önemli nedeni ise sağlıksız ve yanlış beslenme.

“Halk sağlıksız besleniyor çünkü gerçekleri bilmiyor! Reklâmların ve toplu alışveriş kültürünün de etkisiyle, insanlar yediklerini sorgulamıyor. Market raflarını süsleyen paketli yiyecekleri, şekerli içecekleri sağlıklı (en azından zararsız) zannediyor” diyen Karatay, kitaplarını okuyanların hem kolayca zayıfladığını hem de kalıcı kilo verdiren geleneksel Türk mutfağıyla tanıştığını söyledi

Sayfa Yükleniyor...