Prof. Mehmet Ceyhan: Aşı sayesinde dünyada her yıl 3 milyon ölüm engelleniyor

24-30 Nisan Dünya Aşı Haftası nedeniyle aşılamanın önemine değinen Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, 30 yıldır uygulanan aşılar sayesinde, önlenebilir birçok hastalığa yol açan virüslerin görülme oranında önemli düşüşler yaşandığını söyledi.

1491835584.jpg

Dünya Sağlık Örgütü her yıl Nisan ayının son haftası olarak belirlenen Aşı Haftası’nda, sağlık personelinin duyarlılıklarının ve toplumun aşılama ve aşı ile önlenebilir hastalıklar konusundaki farkındalığının arttırılması konusunda etkinlikler düzenleniyor.

Aşı Haftası kapsamında İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Hacettepe Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, dünyada şu ana kadar gerçekleştirilmiş 10 büyük keşif arasında yapılan ankette aşının birinci sırada yer aldığına dikkat çekti.

“Aşılanma sayesinde birçok hastalık artık görülmüyor. Aşılamayı ortadan kaldırdığınızda bu hastalıklar tekrar görülmeye başlar” diyen Ceyhan, toplum sağlığını korumanın en ucuz yolunun aşı olduğunu ve ne kadar çok kişi aşılanırsa korumanın o kadar çok artacağını vurguladı.

Grip aşısı ile bir hayatı kurtarmanın bedelinin 140, pnömokok aşısı ile bir hayatı kurtarmanın bedelinin ise 2200 dolar olduğunu belirten Ceyhan, aşı sayesinde dünyada 3 milyon çocuğun ölümünün engellendiğini söyledi.

Prof. Ceyhan, düzenli aşılama ile her yıl 2 milyon çocuğun daha hayatının kurtulabileceğini, eğer aşılama olmazsa her yıl Türkiye’de 14.296 çocuğu kaybedeceğimizi söyleyerek sözlerini tamamladı.

Sayfa Yükleniyor...