İlişkili Haberler

Diyabet alanında yaptığı çalışma ve gerçekleştirdiği projeler nedeniyle 46 Avrupa ülkesi içinde bu ödüle Türkiye’den Prof. Dr. M. Temel Yılmaz’ın layık görülüğünü belirten Uluslararası Diyabet Federasyonu Dünya Başkanı Sir Micheal Hirst, “Diyabet alanında yaptığınız araştırmalar ve diyabetle mücadele için yorulmak bilmeyen çabalarınızın, gelecekte diyabetli ya da diyabet riski altındaki insanların hayatlarını daha iyi yönde etkileyeceği inancını vermektedir” dedi.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve İ.Ü. Diyabet Araştırma ve Uygulamaları Merkezi Müdürü olarak görev yapan Prof. Dr. M. Temel Yılmaz da diyabetin hem ülkemizde hem de dünyada giderek artan bir sağlık sorunu olduğunu söyledi.

“ÜLKEM VE MESLEĞİM ADINA GURUR DUYUYORUM”

Son 10 yılda ülkemizdeki diyabet artış hızının yüzde 100’e ulaştığını belirten Prof. Yılmaz, “Maalesef artış hızı Avrupa’da en yüksek olan ülkeyiz. Bu kadar ciddi bir sağlık sorunu haline gelmiş olan diyabet alanında çalışmalar yapan, bu alanda hizmet veren, ulusal ve uluslararası projeler yürüten bilim insanlarına verilen, Yılın Bilim Adamı Ödülüne layık bulunduğum için ülkem ve mesleğim adına gurur duyuyorum” şeklinde konuştu.