Profesörden corona virüs hastalarına ilaç uyarısı

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bünyamin Sertoğulları, yan etkileri nedeniyle ilaçlarını kullanmayan corona virüs hastalarının, hastalığı daha ağır geçirip virüsü hızlı yayabileceğini söyledi.

Haberler - DHA 08.12.2020 - 09:26 | Son Güncelleme : 08.12.2020 - 09:28

Profesörden corona virüs hastalarına ilaç uyarısı

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bünyamin Sertoğulları, corona virüs teşhisi konulan ve Bakanlığı tarafından ücretsiz verilen ilaçları kullanmayanları uyardı.

''VATANDAŞLARIN İÇİ RAHAT OLSUN''

Prof. Dr. Sertoğulları, ilaç kullanmayan corona virüs hastalarının hastalığı daha ağır geçirebileceğine dikkat çekip, "Vatandaşların içi rahat olsun, bu ilaçlar üretilirken ilk yapılan şey güvenlik testidir. İlaçların kullanılabileceği dozda yan etkilerinin olup olmadığına bakılıyor. Zaten bu ilaçlar direkt corona virüse yönelik ilaçlar değil. Ancak yapılan çalışmalarda bu ilaçların corona virüsü hastalığının geçme süresini 10 günden 4 güne indirdiği ortaya koyulmuştur. Vatandaşlarımız ilacı kullanmayıp bizim yanımıza geldiklerinde yan etkileri daha fazla olan ağır ilaçları vermek zorunda kalıyoruz" dedi.

''DAHA ÇOK GÖRÜLEN YAN ETKİLERİ HAYATİ RİSKİ OLMAYAN ETKİLER''

Prof. Dr. Sertoğulları, "Vatandaşlarımız hastalarımıza zarar verecek bir ilaca başlanılmayacağından emin olsunlar. İlaca baktığımızda bizi korkutacak kadar yan etkilerinin olduğu söylendi ancak bunlar binde ya da 10 bin de bir düşük bir ihtimalle görülebilir. Daha çok görülen yan etkileri hayati riski olmayan bizim yönetebileceğimiz etkiler" diye konuştu.

''İLAÇ KULLANILMAZSA BULAŞ RİSKİ ARTAR''

Corona virüs testi pozitif çıkan gençlerin çoğunlukla ilaç kullanmak istemediğini ifade eden Sertoğulları, "Gençler, özellikle bu hastalığı ilaçsız atlatabilirler ama hastalık süreci daha uzun olur ve hastalığı sevdiklerine bulaştırma riski artar. Kendisi hastalığı daha hafif geçirmiş ama ilaç kullansa daha kısa sürede atlatacakken ilaç kullanmadığı için annesine ailesine bulaştırdığını gördüğümüz genç hastalarımız var" ifadelerini kullandı.

VİDEO: HANGİ AŞI NE KADAR GÜVENLİ?

Sayfa Yükleniyor...