Prostatta greenlight ile etkin tedavi

Geceleri sık idrar yapma, idrar yaparken zorlanma gibi şikayetlerle yaşam kalitesini düşüren iyi huylu prostat büyümesi, Greenlight yöntemi ile etkin şekilde tedavi ediliyor. Üstelik yöntemin yan etkileri, yok denecek kadar az.

Haberler 21.12.2008 - 00:01

60 yaşındaki erkeklerin yarısında, 80 yaşındaki erkeklerin yüzde 80’inde görülen iyi huylu prostat büyümesi geceleri sık idrar yapma, idrar yaparken zorlanma, idrar kesesinin tam olarak boşaltamama hissi, zayıf idrar akımı ve hatta idrar kaçırma gibi şikayetlere neden oluyor. Hattat Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Halim Hattat, “Prostat büyümesi erkeklerin önemli bir sorunu ancak Greenlight yöntemi ile bu sorunu etkin ve kolayca çözüyoruz” diyerek yöntem hakkında merak edilen sorulara yanıt verdi.

PROSTAT TEDAVİSİNDE ETKİN BİR YÖNTEM
Hastalığın tedavisinde, ilaç, lazer ve cerrahi yöntemlerin uygulandığını söyleyen Prof. Dr. Halim Hattat, “Bu tedavi yöntemlerinin etkinliği ile neden olduğu yan etkiler arasında doğru ilişki mevcuttur. Yani bir tedavi ne kadar etkin ise o kadar yan etkiye neden olmaktaydı. Greenlight ile prostat tedavisi işte bu ilişkiyi kıran yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Greenlight yöntemi, prostat tedavisinde en etkili yöntem olan TUR ile aynı etkinliğe sahipken, neden olduğu yan etkiler ise TUR ile kıyaslanamayacak kadar az görülüyor” dedi.

Greenlight Lazer cihazı ile uygulanan PVP (Photoselective Vaporisation of the Prostate) yönteminin, Amerika’da geliştirildiğini vurgulayan Prof. Hattat, “Yöntem, genel veya lokal anestezi altında prostat dokusunun lazer enerjisi yardımıyla buharlaştırılmasıdır. Bu, KTP lazer olarak adlandırılan ve yeşil ışık yayan bir lazer ışığıdır. Hemen tamamı hemoglobin tarafından emilir ve dolayısıyla prostat dokusunu buharlaştırırken kanamaya neden olmaz. Bu özelliği sayesinde, sıvı ortamda lazer ışığının enerji kaybetmeden prostat dokusuna ulaşması ve istenilen doku buharlaşması sağlanmış olur” dedi.

BUHARLAŞTIRMA İLE İDRAR YOLU AÇILIYOR
Greenlight ile tedavi, ameliyathane şartlarında steril ortamda yapılıyor. Hastanın idrar yolundan özel bir aletle girilerek mesane ve prostat görülüyor, aletin içinden sevk edilen bir lazer probundan çıkan ışınlarla prostat buharlaştırılıyor. Kanama olmadığından ameliyat iyi bir görüş altında yapılabiliyor. Prof. Hattat, “Buharlaştırma işleminden sonra aynen açık ameliyat veya diğer yöntemlerde olduğu gibi prostatın tıkanmaya neden olan kısmı buharlaştırılarak idrar yolu açılıyor, bundan dolayı da Greenlight yöntemi diğer ameliyatlarla aynı etkili sonuçları veriyor” diyerek hastanın sağlığına dönmesinin çabuk, ağrının ise yok denecek kadar az olduğunu vurguladı.

Prof. Hattat, yöntemin iyi huylu prostat büyümesine bağlı şikayetleri olan veya bu hastalığa bağlı idrar yolu enfeksiyonu, mesane taşı gibi yan etkiler gelişmiş, büyük prostatlar dahil tüm prostat hastalarına uygulanabildiğinin altını çizdi.

GREENLIGHT YÖNTEMİNİN ÜSTÜNLÜKLERİ
Prof. Dr. Halim Hattat, yöntemin üstünlükleri nelerdir sorusuna ise “Bu güvenli bir tedavi yöntemidir. Uygulama sadece buharlaştırılacak dokuyla sınırlıdır. Tedavi edilecek bölgeye ulaşmak oldukça kolaydır ve kansız bir operasyondur. İyileşme süresi bu nedenle çok kısadır, sonda kullanımı gerektiren hastalarda bile, kullanım süresi 24 saatten azdır. Hastanede kalma süresi çok kısadır, belirtilerden kısa sürede kurtulabilir, çok kısa sürede normal hayatınıza dönebilirsiniz. Ayrıca operasyon sonucunda cinsel fonksiyon bozukluğu riski bulunmaz” sözleriyle yanıtladı.

KAPALI VE AÇIK AMELİYATLAR KADAR KALICI
Greenlight ile prostat tedavisinde alınan sonucun kalıcı olduğunu vurgulayan Prof. Hattat, “Sonuç kapalı ve açık prostat ameliyatlarındaki kadar kalıcıdır. Etkisi ve güvenilirliği uzun süreli çalışmalarla, özellikle Mayo Klinik çalışmalarıyla kanıtlanmış ve FDA tarafından güvenilirliği onaylanmıştır” dedi.


Sayfa Yükleniyor...