‘Prostatta idrar kaçırmayı önlüyor’

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Fatih Atuğ, robotla yapılan prostat ameliyatları sonrasında idrar kaçırma probleminin yaşanmadığını söyledi.

Haberler - Anadolu Ajansı 11.05.2013 - 13:48

‘Prostatta idrar kaçırmayı önlüyor’

Yaşam süresi artıkça, prostat kanserinin görülme sıklığının da çoğaldığını ve prostat kanserine robotik cerrahiyle müdahale ettiklerini ifade eden Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Fatih Atuğ, “Robotik cerrahi, bir kesi yapmadan kapalı delikler vasıtası ile robotu kullanarak yapıyoruz. ABD'de prostat kanser ameliyatlarının yüzde 85-90 oranında robot ile yapıldığını söylemek mümkün. Ülkemizde de bu oran artıyor" dedi.

Prof. Atuğ, robotla yapılan ameliyatlarda hastanın daha az ağrı hissettiğini vurgulayarak, daha az kanaması olan hastanın, taburcu olma süresinin de kısaldığını söyledi.

Robotla yapılan prostat ameliyatları sonrasında idrar kaçırma probleminin de olmadığını kaydeden Atuğ, "İleri yaşta olan hastalarda prostatının durumuna bir takım faktörlere yerleşimlerine bağlı olarak hastaların prostatı alındıktan sonra idrar kaçırmaları olabiliyor. O nedenle üretrayı (idrar kanalı) daha uzun bırakarak prostatın apeksinden dolayı özel aletlerle tekniklerle keserek, idrar tutma oranını artırmak mümkün" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...