Protez kalçayla yeniden yürümeye başladı

19 yıl önce Malatya’da vatani görevini yaparken teröristlerle girdiği çatışmada bacağından yaralanan ve o günden sonra kalçalarındaki eklemlerin erimesi nedeniyle yürümekte zorlanan 40 yaşındaki Alparslan Sandal, özel bir hastanede yapılan 6 ameliyatla iki kalçasına takılan protezle ayağa kalktı.

Haberler - İHA 02.08.2015 - 11:04

Protez kalçayla yeniden yürümeye başladı

Konya’da yaşayan 40 yaşındaki iki çocuk babası Alparslan Sandal, 1996 senesinde Malatya’da bölücü terör örgütü mensuplarıyla girdiği çatışmada bacağından yaralandı. Bacağına isabet eden mermi çıkarılan Sandal, o günden sonra aldığı yaradan sonra kalçalarındaki yürüme yetisini yavaş yavaş kaybetmeye başladı. İlaç tedavileriyle 12 yıl ayakta zor durabilen gazi Sandal, son olarak 2008 yılında tamamen ayakta duramaz hale geldi. Yedi yıl önce ayağa kalkabilmek için protez kalça takılması gerektiğini öğrendi. 7 yılda geçirdiği 6 büyük operasyonun ardından protez kalçalarına kavuşan Sandal, şimdi yeniden yürümenin ve araba sürmenin mutluluğunu yaşıyor.

“KİMSE İNANMIYOR AMA İKİ KALÇAM PROTEZ”

1996 yılında askerlik görevini yaptığı sırada PKK terör örgütüyle girdiği çatışmada bacağından yaralandığını ve o dönem 4 ay yoğun bir şekilde tedavi süreci geçirdiğini anlatan Alparslan Sandal, şöyle konuştu: “Ama ilerleyen yıllarda ciddi eklem rahatsızlıkları oldu. Aksamalar meydana geldi. Tunç hocamla tanıştım. Tunç hoca, kalça eklemlerimin tamamen bittiğini iki kalçama protez takılacağını bana söyledi. Hocamın söylediği şeyler doğrultusunda ameliyat gerçekleştirildi. Allah’a çok şükür şimdi iyiyim. Voleybol, basketbol bu oyunları oynayabiliyorum. Hiç yürüyemiyordum, ayaklarımda derman kalmamıştı. Yürürken canım kesiliyordu düşüyordum. O da kalça eklemlerimin iyice birbirine yapıştığı yönünde bir teşhis konuldu. Burada önemli olan şu. Doktorun dediğini her zaman yapmak lazım. Doktorumun dediklerini her zaman harfiyen yerine getirdim. Allah’a çok şükür şimdi iyiyim. Kimse inanmıyor ama iki kalçam protez.”

“AKLINIZDAN BİR AN OLSUN ÇIKARAMIYORSUNUZ”

Prof. Dr. Tunç Cevat Öğün, nezaretinde 6 ciddi ameliyat geçirdiğini kaydeden Sandal, sözlerini şöyle tamamladı: “Yakın zamanda yeni bir temizlik olabilir sıvı birikmesi, enfeksiyon gibi. Hava şartlarından dolayı bunlar olabiliyor. Ama genel olarak çok iyiyim. Tek ayak üzerinde şınav çekme, mekik hepsini rahatlıkla yapabiliyorum. İlk etapta vücudunuzda sizin beyin olarak kabul etmediğiniz bir metalin bir objenin olduğu kesin. Ama zamanla vücut protezleri kendine kabul ediyor. Attığını her adımda sizden olmayan o madde aklınıza geliyor. Beyninizde sürekli o madde var. Onu aklınızdan bir an olsun çıkaramıyorsunuz. Her adımda onu size hissettiriyor.”

Sayfa Yükleniyor...