Dişlerdeki eksikleri gidermek için uygulanacak protez türünün seçiminde, diş, dişeti ve kemik yapısı ile birlikte kişinin genel sağlık durumu ve geçirdiği ya da yaşadığı hastalıklar da belirleyici oluyor. DentGroup Maslak Protetik Diş Tedavisi Uzmanı Dr. Umut Güler, “Alerji, diyabet, epilepsi gibi hastalıklar ile radyoterapi gibi tedaviler hangi tür protez kullanılacağını belirliyor” dedi. 

Tam ya da kısmi diş eksiklikleri ile madde kaybına uğramış dişlerin restorasyonunda, 10 farklı protez türünün uygulandığını söyleyen Dr. Güler, “Kısmi ya da aşırı derecede madde kaybına uğramış dişlerin restorasyonunda metal destekli porselen kaplamalar, tam seramik kaplamalar, bölümlü kaplamalar ve porselen dolgulara başvuruyoruz” diye konuştu.

Dr. Güler, protez türü belirlenmeden önce, hastanın genel sağlık durumu ile ilgili diş hekimini mutlaka bilgilendirmesi gerektiğini vurguladı. Hareketli bölümlü protezlerin yapımında kullanılan metal alaşımların ya da dişetini restore eden akrilik rezinlerin alerjik etki yaratma ihtimali olabileceğini kaydeden Güler, “Bu durumda pigmentsiz (renksiz) akriliklerin kullanılması ve metal türünün değiştirilmesi düşünülebilir“ ifadesini kullandı.

EPİLEPSİ HASTALARI İÇİN EN UYGUNU; SABİT PROTEZ
Epilepsi hastalarında atak halinde nefes borusuna kaçma riskine karşılık hareketli protezler yerine sabit protezlerin kullanılması gerektiğine dikkat çeken Güler, diş desteğinin olmadığı durumlarda dental implantlar kullanılarak protezin tasarlanabileceğini belirtti.

Diyabet hastalarında, baş-boyun bölgesinden radyoterapi almış ve tükürük salgı oranı azalmış bireylerde hareketli protezlerin kullanımının sorunlu olabileceği uyarısında bulunan Güler, “Bu hastalarda proteze bağlı vurukların iyileşmesi gecikmekte ve özellikle radyoterapi görenlerde tükürük azlığına bağlı olarak protezin tutuculuğunda sorunlar görülebilmektedir. Bu hastalarda protezlerin dokuya bakan yüzeylerinde yumuşak astar malzemeler kullanılabilir” dedi.