İlişkili Haberler

Saç ekiminde son yıllarda memnuniyet verici sonuçlar sağlandığını belirten Dr. Emrah Çinik, PRP’nin de saç ekiminde avantaj sağladığını söyledi.

Çinik, “Özellikle doku yaralanmalarında örneğin futbolcuların diz sakatlıklarında dokuyu normalden 2 kat hızla iyileştirmesi dikkat çekmiştir. PRP içerisindeki faktörler ,uygulandığı hasarlı dokudaki kök hücrelerini uyarır ve canlandırır. Bu uyarı sayesinde vücut kendi yenilenme mekanizmalarını harekete geçirir" dedi.

Uygulamanın saç ekimi işleminde, 4 önemli alanda avantaj sağladığını anlatan Dr. Çinik, "Alınan saç köklerinin ekilmesine kadar geçen sürede (2-3 saat), en doğal ortamda daha canlı kalması ve zarar görmemesi, saç alınan bölgelerin daha hızlı iyileşmesi, bölgedeki ince ve cansız tüy şeklindeki saç köklerini uyararak canlandırması, yeni ekilen saç köklerinin, ekildikleri dokuya daha hızlı uyum sağlaması gibi avantajlar sağlayabilir” diye konuştu.

Saç ekiminde uzun yıllardır çözülemeyen en önemli problemin, ekilmek üzere çıkarılan saç köklerinin canlılığını yitirmeden ve zedelenmeden tekrar ekilmesi olduğunu belirten Çinik şöyle devam etti:

“Uzun süre dışarıda bekletilen saç kökleri doğala en uygun ortamda bekletilirse canlılığını korur. PRP kullanımının en önemli avantajı ekilmek üzere toplanan saç köklerinin en doğal ortamda bekletilmesidir. Böylelikle saç kökleri uzun süre nemli kalır, oksijenlenir ve vücudun doğal asit alkali dengesinde saklanmış olur.
PRP içerdiği 7 ana kök hücre uyarıcı büyüme faktörü ile hem dış ortamda saç kökünün sağlam kalmasını sağlamakta hem de ekildiği yerde içerdiği yeni mikrodamar oluşturucu büyüme hormonuyla kısa sürede saç köklerinin oksijen ve besin alımını sağlamaktadır."