Türkiye Psikiyatri Derneği Genel Başkanı Doç. Dr. Doğan Yeşilbursa, ruh sağlığı hizmetinin, psikiyatri hekiminin sorumluluğunda yürütülmesinin önemine işaret ederek, Sağlık Bakanlığı’nın bu hizmeti sunan tüm meslekler için görev, yetki ve sorumluluk tanımlarını içeren yasa girişimini desteklediklerini bildirdi.

Doç. Dr. Yeşilbursa, yaptığı yazılı açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın, psikoterapi yapan psikolojik danışma merkezlerinin kapatılarak, psikologların ancak psikiyatri merkezlerinde veya muayenehanelerinde çalışabilmelerini düzenleyen genelgesini değerlendirdi.

Son yıllarda fen-edebiyat fakülteleri ya da eğitim fakültelerinin psikoloji veya eğitim fakültelerinin psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü mezunlarının, ''Özel Psikolojik Danışmanlık'' adı altında yasalara uygun olmayan biçimde hasta muayene ve tedavi hizmeti verdiklerine dikkati çeken Doç. Dr. Yeşilbursa, son 5 yılda ise bu uygulamaların ''çığırından çıktığını'' ifade etti.

Doç. Dr. Yeşilbursa, Türkiye Psikiyatri Derneği olarak bunlara karşı girişimlerde bulunduklarını, nisan ayında Sağlık Bakanlığı tarafından il sağlık müdürlüklerine gönderilen genelgeyle psikolojik danışma merkezlerinin kapatılmasının yeni bir tartışma yarattığını anımsattı. Toplumun birçok kesiminde ruhsal sorunlarla uğraşan meslek gruplarının yeterince bilinmediğini, sıklıkla psikolog ya da psikiyatri hekimi (psikiyatrist) kavramlarının aynı anlamda kullanıldığını kaydeden Doç. Dr. Yeşilbursa, ruh sağlığı ile ilgili sorun yaşayan kişilerin nereye başvuracakları konusunda kararsızlık yaşadıklarını ifade etti.

''RUHSAL HASTALIKLAR PSİKİYATRİ HEKİMİNİN İŞİ''
Ruh sağlığı hizmetinin bir ekip çalışması içerisinde yürütülmesinin önemine işaret eden Doç. Dr. Yeşilbursa, Sağlık Bakanlığına bu konudaki önerilerini ileteceklerini bildirdi. Yeşilbursa, ruh sağlığı alanında hizmet veren mesleklerin görev, yetki ve sorumluluklarının vatandaşın yararına ve bilimsel temelde belirlenmesi yolunda her türlü katkıyı vermeye hazır olduklarını da bildirdi.