'Rahim ağzı kanseri aşıyla önlenebilir'

Dokuz Eylül Üniversitesi'nden Prof. Dr. Erbil Doğan, ergenlik çağındaki kız çocuklarına yapılacak HPV aşısı ile rahim ağzı kanserinin engellenebileceğini söyledi.

Anadolu Ajansı 16.10.2012 - 12:05

'Rahim ağzı kanseri aşıyla önlenebilir'

Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erbil Doğan, Human Papillom Virus (HPV)'nin rahim ağzı kanserine neden olduğunu, çok eşlilik, cinselliği erken yaşlarda yaşama, sigara içme ile bazı doğum kontrol haplarının bu rahatsızlığa neden olduğunu söyledi.

Doğan şöyle konuştu: ''Bu bir virütik hastalık. Rahim ağzı kanserinin yüzde 90 nedeni HPV virüsü. Bu da genellikle ilk cinsel ilişki sonrası bulaşıyor. Bu kanser önlenebilir. HPV aşısı rahim ağzı kanserini yüzde 90 oranında önlüyor. Özellikle ergenlik çağındaki kız çocuklarına aşı yaparak bu kanseri engellemek mümkün.''

HPV aşısının şimdilik 14-26 yaş grubuna önerildiğini, ileriki yaşlarda etkili olabilmesi için çalışmaların sürdürüldüğünü belirten Doğan, ''Aşının 3 dozu 700 lira civarında ve bunu devlet karşılamıyor. Hepatit aşısı da ilk çıktığında çok pahalıydı, gittikçe ucuzladı ve devlet karşıladı. Bu aşı da ilerde öyle olacaktır'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...