NTV

"Rahminde unutulan sargı bezi öldürdü" iddiası (Harika Kanık)

NTV Haber

Sağlık

İzmir'de geçen Nisan ayında doğum yapan Harika Kanık, 6 ay sonra rahatsızlanarak yaşamını yitirdi. Ölmeden önce ameliyat edilen kadının rahminde doğumda unutulan bir sargı bezinin bulunduğu iddia edildi. Aile, ihmal iddiasıyla hukuk mücadelesi başlattı.

Sezaryenle yaptığı doğum sırasında rahminde sargı bezi unutulan, yaşadığı acılar nedeniyle gittiği doktorunun, 'ağrının normal olduğunu' söyleyip evine gönderdiği öne sürülen 22 yaşındaki Harika Kanık, doğumdan 6 ay sonra yaşamını yitirdi.

Harika Kanık, 13 Nisan'da özel hastanede sezeryanla bir kız çocuğu dünyaya getirdi.

Ancak doğumdan sonra sık sık rahatsızlanmaya başladı.

Harika Kanık bebeği ile.
Harika Kanık bebeği ile.

Doğum sırasında rahimde unutulan sargı bezinin ölüme neden olduğu iddia edildi.

Eşini kaybetmenin acısını yaşayan Figani Kanık, “Halsizlikleri vardı, hastaneye gidiyorduk, her gittiğimizde serum veriliyordu ve müdahale yapılmıyordu” dedi.

Ekim ayında durumu ağırlaşan Harika Kanık, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde ameliyat edildi, ancak kurtarılamadı.

“En son gittiğimizde ‘ameliyat yapılacak, iltihap var’ dediler. Araştırma hastanesinde ameliyatı yapan doktor bize, rahminde bez unutulduğunu söyledi, o nedenle öldü” diye konuşan Figani Kanık, eşini doğumdaki ihmal nedeniyle kaybettiğini söyledi ve hukuk mücadelesi başlattı.

Ailenin avukatı Nilüfer Atılgan Balcı, “6 aylık bir bebek maalesef öksüz kaldı. Savcılığa doktorla ilgili gerekli başvuru yapıldı” diye konuştu.

Doğumun yapıldığı hastaneden ise henüz bir açıklama yapılmadı, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü olayla ilgili inceleme başlattı.

ETİKETLER