Ramazan ayında diş sağlığı için nelere dikkat edilmeli?

Ramazan ayında oruç tutanların ağız kuruluğu sorunundan rahatsız olabileceğini belirten Diş Hekimi ve Ortodonti Uzmanı Dr. Hakan Dönmez, Ramazan başlamadan birkaç hafta öncesinden ağız hijyenini sağlayarak çay-kahve ve asitli içecek tüketimini azaltmanın ağız kuruluğunu önleme açısından yararlı olacağını söylüyor.

ntv.com.tr 11.05.2018 - 09:20

Ramazan ayında diş sağlığı için nelere dikkat edilmeli?

Oruç tutulurken yeme alışkanlıkları değiştiğinden dişlerin çürümeye daha meyilli hale geldiğine dikkat çeken Diş Hekimi ve Ortodonti Uzmanı Dr. Hakan Dönmez, iftardan ve sahurdan sonra dişlerin mutlaka fırçalanması gerektiğine bir kez daha vurgu yapıyor.

“Çürük oluşumunu engellemek için sadece dişlerin değil dil altı ve diş eti, hatta yanakların iç kısımlarının da iyice temizlenmesi gerekir" diyen Dönmez, ağız hijyeni için diş macunu ve diş ipinin yanı sıra ağız gargarası da kullanılabileceğini, eğer gargara yoksa tuzlu su ile de bu işlemin yapılabileceğini söylüyor.

“DİŞ FIRÇALAMAK ORUCU BOZMAZ” 

Ramazan ayında sık sorulan sorulardan birinin de diş fırçalamanın orucu bozup bozmayacağı olduğunu aktaran Dr. Dönmez, “Diyanet İşleri Başkanlığı bu konu hakkında oldukça açıklayıcı bir cevap sunmuştur. Diş fırçalamak orucu bozmaz. Ancak diş fırçalama işlemi sırasında kullandığımız diş macunu veya suyun boğaza kaçması halinde oruç bozulabilir ve kazası gerekir. Riske atmak istemiyorsanız imsaktan önce ve iftardan sonra dişlerin fırçalanması en uygunu olacaktır” diyor.

ORUÇ TUTARKEN AĞIZ KOKUSU NEDEN ARTAR VE NASIL ENGELLENİR?

Gün boyu çiğneme işlemi olmadığı için ağızda tükürük miktarının azaldığını, asit miktarının arttığını ve bunun da ağız kokusuna yol açtığını söyleyen Diş Hekimi ve Ortodonti Uzmanı, şöyle konuşuyor:

“Buna ek olarak tam temizliği yapılmamış dişler ve dişlerin arasında biriken bakteriler ile mideden ve boğazdan gelen bakteriler de ağız kokusuna sebep olabilir. Ağız kokusunun birçok sebebi daha vardır. Diş çürükleri ve diş eti iltihabı ağız kokusunun oluşmasında büyük oranda etkilidir. Ağız içinde çok önceden yapılmış köprüler ve protezler de var ise bunlar zamanla gıda birikimine sebep olur. Biriken gıdalar da ağızda kötü kokuya yol açabilir. Ancak ağız kokusu sadece ağız içinden kaynaklı sorunlardan oluşmaz. Üst solunum yolu enfeksiyonu, burun tıkanıklığından dolayı ağızdan nefes alma, diyabet, karaciğer, mide ve böbrek hastalıkları da ağız kokusunun sebepleri arasındadır. Ramazanda ağız kokusunu engellemenin bir yolu da tükürük üretiminin az olmaması için bol bol su tüketmektir. Her sahur ve iftar sonrasında diş ve ağız bakımı tam yapılmalıdır.”

Diş Hekimi ve Ortodonti Uzmanı Dr. Hakan Dönmez

Diş Hekimi ve Ortodonti Uzmanı Dr. Hakan Dönmez

ORUÇ TUTARKEN DİŞ TEDAVİSİ YAPTIRILIR MI?

Ramazan öncesinde diş hekimine gitmenin bu tür sorunları azaltabileceğini söyleyen Dr. Dönmez, “Ramazan öncesinde profesyonel bir ağız ve diş bakımı yaptırırsanız, önlemler sayesinde ağız kokusunu minimuma indirebilirsiniz” diyor ve oruçluyken yapılacak diş çekimi ve diş tedavileri hakkında şunları söylüyor:

“Ramazanda diş tedavisi yapılmaktadır. Fakat genelde hastaların bu işlemleri iftardan sonraya bıraktığını görmekteyiz. Orucun bozulması için mideye bir sıvı gitmesi gerekir. Tedavi sırasında kullanılabilecek ilaçlar, sıvılar da orucun bozulmasına sebebiyet verebilir. Bunun için hekiminiz sizi bilgilendirecektir. Uygulama için su veya kan yutulmadığı sürece tedavinizi yaptırabilirsiniz.”

ORUÇ TUTUNLAR DİŞ SAĞLIĞI İÇİN BU BESİNLERE AĞIRLIK VEREBİLİR

Sahurda sıvı yemekler tüketmeye özen göstermek gerektiğini vurgulayan Diş Hekimi ve Ortodonti Uzmanının, ağız ve diş sağlığı için önerileri arasında; meyve ve sebze ağırlıklı beslenme, çilek, süt ürünleri, yoğurt, peynir gibi gıdaları daha çok tercih etme de var.

Sayfa Yükleniyor...