Ramazan sonrası kilo artışına dikkat

Ramazan sonrası hızla kilo almamak için bayramda besin tüketiminde aşırıya kaçmamak ve kontrollü bir beslenme programı uygulamak gerekiyor.

Anadolu Ajansı 29.08.2011 - 11:57

Ramazan sonrası kilo artışına dikkat

Beslenme ve diyet uzmanı Müge Özturna, bir ay devam eden Ramazan ayı boyunca değişen besleme düzeninin tekrar değişmesi sonucu olumsuzluk yaşanmaması için dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Bayramda beslenme şeklinin, düzeninin ve besin seçimlerinin sağlık bakımından çok önemli olduğunu belirten Özturna, özellikle bayram için hazırlanan tatlıların ve hamur işi yiyeceklerin aşırı tüketilmesinin sorun yaratabileceğini ifade etti.

Özturna, bayram ziyaretlerinde her evde ikram olarak sunulan tatlılardan çok az yenilmesinin dahi, Ramazan'da farklı bir beslenme düzenine alışmış bünye için oldukça fazla olabildiğine dikkati çekerek, ''Çok yoğun, çeşitli, fazla miktardaki beslenme düzenine, bir ay boyunca günde en az 16 saat aç kalan bir metabolizma elbette ciddi tepki gösterecek ve rahatsız olacaktır'' dedi.

Ramazan sonrası hızla değişen yemek düzeni e beslenme şeklinin bazı sağlık sorunlarına yol açabileceğini ifade eden Özturna, ''Bu rahatsızlıklar başta sindirim sisteminde ve bağırsaklarda ortaya çıkmaktadır. Kilo artışı çok hızlı gerçekleşecek, kalp-tansiyon sorunları artacaktır'' uyarısında bulundu.

TATLILAR, YAĞ OLARAK DEPOLANIR
Özturna, beslenme şeklindeki değişikliğin kan şekeri değerini de olumsuz etkileyebildiğini belirterek, ''Ramazan ayı süresince özellikle 2. haftadan sonra yavaşlayan metabolizma için Şeker Bayramı, yenilen tatlıların yağ olarak depolandığı riskli bir süreçtir'' dedi.

Bayram sonrası aşırı kilo artışı, mide sindirim sistemi bozuklukları yaşamamak için sağlıklı ve dengeli beslenme ilkelerine bayramda da dikkat edilmesi gerektiğini dile getiren Özturna, Ramazan sonrası alınacak tedbirlerle bayramın ve takip eden sürenin daha iyi geçirilebileceğini ifade etti. Bayramda hamur tatlıları yerine daha çok sütlü tatlıların tercih edilmesi gerektiğini belirten Özturna, ''Hamur tatlılarının kalorisi sütlü tatlılara oranla çok daha yoğundur. Örneğin 1 adet Şekerpare ve 2-3 adet lokma tatlısı 1 kâse sütlaca eşittir'' dedi.

Özturna, özellikle Ramazan sonrası karbonhidrat kaynağı olarak esmer ekmek, çorba, meyve, esmer pirinç ya da makarnadan faydalanılması tavsiyesinde bulunarak, öğünlerin mümkün olduğunca az ve sık olmasına özen gösterilme gerektiğini vurguladı.

ÖRNEK YEMEK LİSTESİ
Sabah:
Çay (şekersiz) veya bitki çayı ya da sade kahve içilebilir. 1-2 dilim beyaz peynir, 2 dilim ekmek, söğüş sebze, bir tatlı kaşığı zeytinyağı ile 5-6 adet zeytin, 1 bütün ceviz, 1 tatlı kaşığı bal.

Ara öğün: 1 porsiyon meyve veya 2 adet madlen çikolata, bir fincan şekersiz Türk kahvesi.

Öğlen ve akşam: 1 kâse çorba, bir porsiyon et yemeği veya 1 porsiyon etli sebze yemeği, salata veya bir kâse yoğurt ile 1-2 dilim ekmek.

Ara öğün: 1 porsiyon sütlü tatlı veya 2-3 porsiyon meyve ve bir kâse yoğurt. 1 kâse sütlaca karşılık 2 dilim baklava tüketilebilir. Bir kâse sütlaçla ortalama 290-320 kalori alınmaktadır.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...