Ramazan’da depresyon ve dikkatsizlik uyarısı

Uzun süre aç kalmanın depresyon ve dikkatsizliği tetiklediğini belirten uzmanlar, oruç tutanların özellikle araç kullanırken daha dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.

03.08.2011 - 16:28

Ramazan’da depresyon ve dikkatsizlik uyarısı

Uzun süren açlığın panik, depresyon ve dikkatsizlik gibi olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabildiğini belirten Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Levent Atik, bu belirtilerin devam etmesi durumunda kişilerin hekime danışması gerektiğini söyledi.

Oruç tutmanın bazı bünyelere iyi geldiğini, bazı kişilerde tansiyon düşmesi ve dalgınlığa yol açabildiğini anlatan Atik, şöyle konuştu:

''Oruç tutmak olumlu etkiler yaratıyor. Kişiler kendini rahatlamış hissediyor ancak her insanın yapısı aynı olmadığı için bazı kişiler, kan şekerinin düşmesi ve sıcaklardan ötürü yaşanan sıvı kaybının etkisiyle fiziksel ve ruhsal olumsuzluklar yaşayabiliyor. Beynin bu gibi durumlardan olumsuz etkilenmesi de yorgunluk, dikkat eksikliği, dalgınlık ve sinirliliğe yol açabiliyor. Uzun süre aç kalmak, depresyon ve dikkatsizliği tetiklediğinden özellikle araç kullananlar dikkatli olmalıdır. Buna benzer olumsuz durumlar ramazanın ilk günleri dışında, ileriki haftalarda da devam ediyorsa hekime başvurulmasında yarar var.''

Atik, sigara tiryakilerinin ramazanda alışkanlıklarına ara vermek ya da bırakmak için çaba sarf edebildiğine işaret ederek, ''Bu ani değişim vücutta fiziksel ve ruhsal birtakım sorunları da beraberinde getirebiliyor. Uyku düzensizliği ve açlığın olumsuz etkileri bu kişilerde daha fazla görülüyor. Bu durum sinir ve gerginlik yarattığından sorunların devamında doktora danışılmalıdır'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...