Recep Akdağ: Aşı ile ilgili iddialar dedikodu

Aşı ile ilgili iddiaları "dedikodu" olarak nitelendiren Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, vatandaşlardan Sağlık Bakanlığı'nın aşı takvimine uymalarını istedi. Türkiye'nin aşılama konusunda iyi olduğunu dile getiren Akdağ, vatandaşların, aşı takviminde bulunan 13 aşıyı hiçbir endişeye kapılmadan çocuklarına yaptırmaları gerektiğini söyledi.

Anadolu Ajansı 12.05.2018 - 11:17

HyTM5SG3HkmSVBa3zhz1FA.jpg

Aşının önemli bir konu olduğunu ve aşı sayesinde on binlerce çocuğun hayatının kurtulduğunu belirten Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, "Yani çocuklar hastalıklara yakalanıp ölmüyorlar ya da hastalıklardan dolayı belli engellilikler gelişmemiş oluyor. Dolayısıyla aşı konusunu gerçekten önemsemeliyiz" dedi.

"ALARMA GEÇECEĞİMİZ HERHANGİ BİR DURUM, FALAN YOK"

Aşılar hakkında söylenenleri "dedikodu" olarak nitelendiren ve vatandaşlardan Sağlık Bakanlığı'nın aşı takvimine uymalarını isteyen Akdağ, şöyle konuştu: 

"Türkiye'de gerçekten vatandaşımızın çocuklarını aşılatma oranları bugün Avrupa'dan da yüksek. Avrupa'nın bazı ülkelerinde, ABD'de birtakım gereksiz dedikodular bazı aşılar konusunda bir kısım vatandaşların tereddütlerine yol açtı. Gereksiz dedikodu, diyelim ki herhangi bir aşının herhangi bir alakası olmayan bir duruma sebep olduğu gibi bir dedikodu. Bilimsel olarak ispatlanmamış olan, hiçbir delili olmayan... Bu neye yol açtı? Mesela diyelim ki kızamık salgınları görülmeye başlandı Avrupa'da, Amerika'da. Tamamen kökü kurutulmamıştı ama artık hemen hemen görülmüyordu. Türkiye bu hususta oldukça iyi. Türkiye'de hala vatandaşlarımız çocuklarını koruma konusunda hassasiyetlerini devam ettiriyorlar. Dolayısıyla alarma geçeceğimiz herhangi bir durum, falan yok."

VİDEO: YILLARDIR GÖRMEDİĞİMİZ HASTALIKLAR KAPIMIZDA

Sayfa Yükleniyor...