Refleks terapi, kanser tedavisinde avantaj sağlıyor

Kanser tedavisinde kullanılan farklı tamamlayıcı tıp yöntemleri giderek yaygınlaşıyor. Onlardan biri de "refleks terapi" yöntemi. Yüz, el ve ayakta sinir uçlarına masaj yoluyla yapılan uyarılar, hastalıktan zarar gören organların çalışma düzenini iyileştiriyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

NTV Haber 12.06.2017 - 14:33

Refleks terapi,.jpg

Refleks terapi yöntemi, kanser tedavisinde destekleyici bir unsur olarak giderek yaygınlaşıyor.

Refleks terapinin aslında tamamlayıcı bir tıp yöntemi olduğunu belirten Fizyoterapist Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, bu terapiyle hedefin; bağışıklık sistemini güçlendirmek ve kemoterapi, radyoterapi gibi diğer tedavilerden dolayı ortaya çıkan şikayetleri azaltmak olduğunu söyledi. 

Şenbursa, “Sinir ve damar sistemine ait yapıların uyarılması ile başlıyoruz, sonraki aşamalarda ise kişinin blokasyonunu tespit ediyoruz” dedi.

Yöntemle; yüz, el ve ayakta doğru noktalara yapılan uyarılarla kanser nedeniyle zarar gören organların daha sağlıklı çalışması sağlanıyor.

KEMOTERAPİ VE RADYOTERAPİNİN YAN ETKİLERİ AZALTILIYOR

Bağışıklık sisteminin güçlendirilerek, kanser tedavisinin olumsuz etkilerinin hafifletildiğini vurgulayan Şenbursa, “Vücudumuzdaki bütün organların, sinir sisteminin, hormonların, yüzümüzde, ellerimizde ve ayaklarımızda yansıyan alanları vardır. Bu alanlara verdiğiniz uyarı, organın kendisinde de aynı şekilde uyarı meydana getirir. Uyku ile ilgili bir problem varsa o bölgeye yaptığımız uyarılar, kişinin rahat şekilde uyumasını sağlıyor ya da bağırsakta eğer kabızlık sıkıntısı varsa ortadan kaldırmış oluyoruz” dedi.

Bütün hormonel bezlere ait çalışmaların dudak çevresinde yapıldığını aktaran Şenbursa, “Refleks terapi, ilk evre kanser hastalarında tedaviye de ciddi katkı sağlıyor” şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...