Regeneron, Trump’ın tedavisinde kullanılan ilaç için FDA’ya başvurdu

ABD Başkanı Donald Trump’ın corona virüs tedavisinde kullanılan antikor kokteylinin geliştiricisi Regeneron, başkanın vücudunda virüsle savaşmasına neden olan antikor üretiminin ilaç sayesinde gerçekleştiğini belirterek Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi’ne acil kullanım başvurusu yaptı. Bununla birlikte ABD Başkanı, ilacı Amerikalılara ücretsiz olarak dağıtacağı sözünün verdi.

ntv.com.tr 08.10.2020 - 14:46

Regeneron, Trump’ın tedavisinde kullanılan ilaç için FDA’ya başvurdu

ABD Başkanı Donald Trump, geçen hafta ABD’li biyoteknoloji şirketi Regeneron tarafından üretilen deneysel bir antikor terapisi, remdesivir ve deksametazon ile tedavi edildi. Trump’ın tedavisinin ardından, antikor bazlı Covid-19 ilaçlarının klinik denemelerine katılmak isteyen gönüllü sayısı arttı. 74 yaşındaki Trump, Covid-19 teşhisi konulduktan sadece birkaç gün sonra Walter Reed Hastanesi’nden taburcu edildi. Yapılan kan testlerinde enfeksiyonla mücadele eden antikorlar tespit edildi.

TRUMP KENDİNİ DAHA İYİ HİSSETTİĞİNİ SÖYLEDİ

Regeneron tarafından yapılan açıklamada, ABD Başkanı’nın antikor seviyesindeki yükselmenin geliştirdikleri ilaçla sağlandığı ve  ABD Gıda ve İlaç İdaresi’ne (FDA)antikor kombinasyonu için acil kullanım izni (EUA) onayı bir talepte bulunduğunu açıkladı.

Beyaz Saray'ın dışında geçtiğimiz günlerde çekilen bir videoda Trump, Regeneron tedavisi uygulandığında hastalığa ilk yakalandığından çok daha iyi hissettiğini söyleyerek, ilacın acil kullanım izni alması için çalışacağını söylemiş ve ABD’lilere ücretsiz verilmesinin sağlanacağı açıklamıştı.

ANTİKOR KOKTEYLİ NASIL ÇALIŞIYOR?

“REGN-COV2” adlı ilaç  REGN10933 ve REGN10987 adlı iki monoklonal antikor içeriyor. Laboratuvar ortamında üretilen söz konusu antikorlar, vücudun corona virüse maruz kaldığındaki tepkisini taklit ediyor. Regeneron araştırmacıları, Covid-19'dan kurtulmuş insanların yanı sıra insan bağışıklık sistemlerine sahip olacak şekilde genetik olarak tasarlanmış fareler tarafından üretilen binlerce antikoru incledi. Her ikisi de, corona virüsün insan hücrelerinin kilidini açmak için kullandığı SARS-CoV-2 başak proteinlerinin farklı kısımlarına bağlanıyor ve çoğalarak virüsü etkisiz hale getiriyor.

REGENERON'UN SONUÇLARI ŞİMDİYE KADAR İYİ

Regeneron, 29 Eylül'de açıklanan ilk sonuçlarda,  klinik çalışmalara katılan 275 Covid-19 hastasınında ilacın virüs miktarını keskin bir şekilde azalttığını bildirdi.  Araştırmacılar, ilacı aldıkları anda daha az doğal corona virüs antikoru olan hastaların viral yükünde hızla bir azalma olduğunu söyledi.

İlacın kısa bir süre sonra son aşama klinik deneylerine geçmesi planlanıyor. Ancak, bilim insanları geniş katılımlı testler tamamlanmadan ilacın onaylanmasının beklenmeyen yan etkilere neden olabileceği konusunda uyarıyor.

TRUMP CORONA VİRÜSÜ KİMDEN KAPTI?

Sayfa Yükleniyor...