Regl tarihi tatil planını alt üst etmesin

Regl tarihinin tatil günleri ile çakışması, tatile çıkacak kadınları endişelendiriyor. Bu durumda tatil tarihi mi ertelenmeli yoksa regl döneminde küçük bir oynama mı yapılmalı?

22.07.2010 - 09:49

Regl tarihi tatil planını alt üst etmesin

Deniz ve havuzun keyfini çıkaramamak şöyle dursun tatilde regl döneminin sıkıntılı anlarını yaşama düşüncesi bile bütün yıl özlemle beklenen o güzelim günleri mahvetmeye yetebilir.

Ancak uzmanlar, alışkanlık haline getirilmediği sürece, doktor kontrolünde regl dönemini geciktirici ilaç kullanımının mümkün olabileceğini belirtiyor.

Memorial Şişli Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Altuğ Semiz, "Regl tarihi tatil planı yapılan günlere denk gelen hanımlar adet kanamalarını geciktirebilmek için progesteron hormonu olarak etki eden bir preparat kullanabilirler. Bu ilaç kullanıldığı süre zarfında adet görülmeyecektir. İlaç için ideal başlama tarihi beklenen adet kanamasının başlangıç tarihinden 3-4 gün öncesidir. İlaç günde 3 defa birer adet kullanılır" diyor.

Adet geciktirici ilaç kullanmanın, kanama miktarında değişiklik ve vücutta şişkinlik yapabileceğini belirten Dr. Semiz, ilacın bilinen büyük bir yan etkisinin bulunmadığını söylüyor ve şöyle devam ediyor:

"İlacı karaciğer bozukluğu olan bayanlar kullanmamalıdırlar. Daha önce emboli geçirmiş bayanlarda da kullanılmaması gerekir. Görülebilecek diğer küçük yan etkiler ise adet kanama miktarında değişiklik, vücutta şişkinlik, göğüslerde şişkinlik yapabilmektedir. Genellikle ilacı bıraktıktan 2-3 gün sonra kanama başlamaktadır. İlacı bıraktıktan sonraki ilk adet normalden biraz daha ağrılı ve kanama değişikliği ile beraber olabilmektedir. Bazı kadınlarda ilaçtan sonraki adet döneminde de düzensizlik görülebilmekteyse de vakaların büyük çoğunda ikinci adetle herşey normale dönebilmektedir.

BEKLENEN GECİKME İÇİN İLAÇ ZAMANINDA KULLANILMALI
İlaç kullanıldığı hemen hemen her durumda etkili olmaktadır. Eğer ilacı geç kullanmaya başlanmış ise bu durumda adet gecikmesi sağlanamayabilir. Özellikle vücut kitle indeksi yüksek bayanlarda ilaç dozu yetersizliğine bağlı olarak uygulamanın başarısız olma ihtimali yükselmektedir. Bu ilaçla beraber alkol kullanmanın hiçbir sakıncası bildirilmemiştir. Yine de ilaç kullanımı ile alkol alımı arasındaki zamanın artırılması iyi olacaktır."

ADET DÜZENSİZLİĞİ DİKKAT GEREKTİRİR
Adet düzensizliği olan kadınlarda öncelikle bu düzensizliğe neden olabilecek nedenlerin araştırılması gerektiğini belirten Op. Dr. Altuğ Semiz, bu amaçla genel bir jinekolojik muayene yapılmasını öneriyor ve şöyle devam ediyor:

Op. Dr. Altuğ Semiz Op. Dr. Altuğ Semiz

"Yumurtalık kistlerinden erken menopoza kadar bütün olasılıklar muayene ile tamamlanmalıdır. Özellikle adet gecikmeleri olan genç bayanlarda gebelik kesinlikle araştırılmalıdır. Aktif cinsel hayatı olan bütün genç bayanlar adet gecikmesi durumunda öncelikle gebelik testi yapmalı ve test negatif olduğu halde adet gecikmesi devam eden durumlarda doktora başvurmalıdır. Adet gecikmeleri ya da düzensizliğinde eğer altta yatan neden muayenede saptanamamışsa hormon testleri ile tiroid hastalıkları, prolaktin bozuklukları araştırılmalıdır.

Genel olarak adet düzensizliği olan bayanlarda özellikle strese bağlı gecikmeleri yahut hızlı kilo alıp verme gibi durumları olanlarda doğum kontrol hapları ile adetler düzenlenebilir. Bunun dışında sık adet gören bayanlarda “luteal faz yetmezliği” progesteron ilaçları ile düzeltilebilmektedir. Bu tarz ilaçları düzensizlik görüldüğü an hastanın kendi başına kullanmaması gerekmektedir. Özellikle doğum kontrol hapları kullanmayı planlayan bayanlar mutlaka doktor kontrolünden geçmeli ve tercihan ilaç öncesi meme muayene/ultrasonografileri yasılarak olası bir meme kisti açısından taranmalıdır."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...