Revizyon burun estetiği operasyonu ne zaman yapılır?

Revizyon burun estetiği ameliyatları, önceki burun ameliyatı sonuçlarının estetik beklentileri karşılamaması veya nefes almada zorluk, sık burun kanaması gibi medikal problemler nedeniyle yapılıyor. Bu ameliyatların istenen sonucu vermesi için hem hastanın hem de hekimin bazı noktalara dikkat etmesi gerekiyor.

Haberler - ntv.com.tr 06.03.2018 - 08:59

Revizyon burun estetiği operasyonu ne zaman yapılır?

Bir hastaya ilk kez uygulanan burun estetiği ameliyatının, sonuçlarının öngörülebilirliği açısından zor ameliyatlar sınıfına girdiğini söyleyen Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hakan Demirel, revizyon burun estetiği operasyonlarının ise daha önceki burun ameliyatından memnun olmayan hastalara yapıldığını söyledi.

Bu memnuniyetsizliğin çeşitli sebeplerden kaynaklanabileceğini aktaran Dr. Demirel, “Operasyon öncesinde cerrah – hasta diyalogunun tam olarak kurulamaması, cerrahın uzmanlık seviyesinin mevcut operasyonu yapmaya yeterli olmaması veya hesapta olmayan değişkenlerin operasyona dahil olmasıyla sonuçlar istenenden farklı olabiliyor. Ancak ilk operasyonun sonuçları, revizyon burun estetiği operasyonlarının sonuçlarını ciddi derecede etkilediği için daha fazla uzmanlık, tecrübe ve özen gerektiriyor” dedi.


REVİZYON BURUN ESTETİĞİ NASIL YAPILIR?

Revizyon burun estetiği ameliyatı için ciddi bir planlama yapmak gerektiğini belirten Estetik Cerrah, hastanın yüz yapısının incelenmesi, ideal burun oranının belirlenmesi, diğer operasyonun başarısız geçmesine sebep olan nedenlerin bulunarak bunların düzeltilmesi gibi maddelerle başlayan planlama aşamasının, hasta psikolojisinin düzeltilmesi ve hastanın operasyona hazır hale getirilmesi şeklinde devam ettiğini söyledi.

“REVİZYON AMELİYATI UZMAN CERRAH TARAFINDAN UYGULANMALI”

Bu ameliyatlar için gerekli durumlarda kaburgadan veya kulaktan kıkırdak da alınabildiğini dile getiren Dr. Demirel, ameliyat hakkında şu bilgileri verdi:

“Genellikle genel anestezi altında uygulanan operasyonla, burun tekrar şekillendirilerek öncesinde planlanan oranlara ve şekle getirilir. Operasyon yapılırken dikkat edilmesi gereken, önceki operasyonun ortaya çıkardığı ve ilk gözlemde öngörülemeyen durumların ortaya çıkma ihtimalidir. Başarısız geçen ikinci bir burun estetiği ameliyatını hasta psikolojisinin kaldırması kolay olmadığı için, revizyon burun estetiği operasyonları, alanında uzman cerrahlar tarafından uygulanmalıdır. Operasyonu takip eden süreçte, yaklaşık bir yıllık kontrol süresi, operasyonun ne kadar ciddi olduğunu anlamak için daha net bir fikir ortaya koyacaktır. Operasyondan sonra görülen şişlik ve morluklar günler içerisinde azalmaktadır” diye konuştu.

REVİZYON BURUN ESTETİĞİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Revizyon burun estetiği ameliyatlarında hekime düşen sorumlulukları bu şekilde özetleyen ve hastanın dikkat etmesi gereken noktalara değinen Op. Dr.Hakan Demirel, “Operasyonun sonuçlarının tam ve başarılı olması için operasyon öncesi ve sonrasında doktorun verdiği tüm tavsiyelere harfiyen uyulmalıdır. İyileşme faktörlerini bozan sigara ve alkol gibi alışkanlıklardan uzak durulmalı; kan sulandırıcı ilaçlar operasyondan en az bir hafta önce kesilmelidir. Operasyonu takip eden süreçte, burun bölgesinde atel ve tamponlar olabileceği için ameliyat bölgesini, doktor tarafından operasyonun sonuçlarının oturduğu onayı verilene kadar darbelerden uzak tutmak önemlidir” şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...