Robotik cerrahi cerrahlara da yaradı

Anadolu Ajansı 25.05.2009 - 14:49

Robotik cerrahi cerrahlara da yaradı

Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Eyüp Gümüş, robotun anatominin gelişmesine büyük katkı sağladığına dikkat çekerek, robotla görüntünün büyütüldüğünü, bunun doktorların işlerini rahat yapmalarını sağladığını belirtti.

Eyüp Gümüş, yakın bir zamanda robotun beyin cerrahisi de dahil olmak üzere çok yaygın olarak kullanılmaya başlanacağını ifade ederek, tıp teknolojisinin gelişmesinin cerrahlara da yaradığını, çoğu ameliyatta saatlerce ayakta kalan cerrahların imdadına 'robotik cerrahi'nin yetiştiğini belirtti.

Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji ve Jinekoloji bölümlerinde 6 aydır ameliyatların pek çoğunun ''Da Vinci'' adını verdikleri robot ile yapıldığını kaydeden Gümüş, şunları kaydetti:

''Doktorlarda uzun süre ayakta kalmaktan dolayı varikosel (testis damarlarında genişleme, varisleşme) görülür. Robotik cerrahi ile doktorlar ayakta kalmaktan kurtuldu. Erkek doktorlarda varikosel yaygın olarak görülür. Biliyorsunuz kısırlığın önemli nedenlerinden biri de varikoseldir. Cerrahın konforu hastaya olumlu şekilde yansır. Eğer hekim ameliyatta konforsuzsa komplikasyon yapar. Hekim rahat değilse, sıkıntılıysa, ameliyat komplikasyona daha açıktır. Hekimin konforu hasta için çok önemli.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...